Brusel 17. februára (TASR) - Európska únia dnes na najvyššej úrovni vôbec prvýkrát počas irackej krízy pripustila použitie sily proti Iraku, avšak len ako posledné východisko. Vyplýva to zo záverov mimoriadneho summitu EÚ v Bruseli, ktoré na ktorých sa dnes večer dohodli lídri pätnástich členských krajín.
"Vojna nie je nevyhnutná. Silu možno použiť len ako posledné východisko. Je na irackom režime, aby ukončil túto krízu tým, že sa podriadi požiadavkám Bezpečnostnej rady OSN," píše sa v záveroch.
Prijatie vyhlásenia s takýmto znením znamená, že EÚ prvýkrát pripustila vojenský zásah proti Iraku. Žiadala to najmä Británia a naopak zásadne proti sa doteraz vyslovovali Nemecko či Francúzsko.
Únia však zároveň vyslovila želanie, aby k odzbrojeniu Iraku došlo mierovou cestou, čo je v súlade s verejnou mienkou v Európe, pripomenuli lídri.
Podporili prácu zbrojných inšpektorov OSN. "Musia dostať toľko času a zdrojov, koľko uzná BR OSN za potrebné. Inšpekcie však nemôžu pokračovať donekonečna bez plnej irackej spolupráce," píše sa ďalej v záveroch summitu, ktorí schválili lídri po asi štvorhodinovej debate.
Posilňovanie vojenskej prítomnosti v okolí Iraku bolo podľa EÚ nevyhnutné pre návrat inšpektorov a ostane nevyhnutným faktorom v snahe dosiahnuť plnú spoluprácu zo strany irackého režimu.
Bagdad si podľa schváleného textu nemôže robiť žiadne ilúzie - musí sa odzbrojiť a spolupracovať okamžite a úplne. Na žiadosť Nemecka z textu vypadla veta, podľa ktorej sa čas pre Irak rýchlo kráti.
"Jedine iracký režim bude zodpovedný za následky, ak bude naďalej ignorovať vôľu medzinárodného spoločenstva a nevyužije túto "poslednú šancu," uviedla ďalej EÚ.
V snahe prekonať napätie v transatlantických vzťahoch návrh potvrdzuje odhodlanie EÚ pokračovať v spolupráci s USA. "Jednota medzinárodného spoločenstva je životne dôležitá pri riešení týchto problémov," píše sa v záveroch mimoriadneho bruselského summitu.
(spravodajca TASR Robert Sermek) maj