"Vojna nie je nevyhnutná. Silu možno použiť len ako posledné východisko," píše sa v návrhu, o ktorom diskutujú šéfovia štátov a vlád európskej pätnástky na summite v Bruseli.
Prijatie vyhlásenia s takýmto znením by znamenalo, že EÚ prvýkrát pripustila vojenský zásah proti Iraku. Žiadala to najmä Británia a naopak zásadne proti sa vyslovovali Nemecko či Francúzsko.
Návrh zdôrazňuje, že zbrojné inšpekcie nemôžu pokračovať donekonečna bez plnej spolupráce zo strany Iraku a vyjadruje plnú podporu inšpektorom OSN.
EÚ v návrhu ďalej konštatuje, že posilňovanie vojenskej prítomnosti v okolí Iraku bolo nevyhnutné pre návrat inšpektorov a ostane nevyhnutným faktorom v snahe dosiahnuť plnú spoluprácu zo strany irackého režimu.
Cieľom EÚ ostáva podľa navrhovaného textu plné a účinné odzbrojenie Iraku v súlade s rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN č. 1441. "Chceme to dosiahnuť mierovou cestou," píše sa v návrhu, ktorý sa zjavne snaží vyhovieť všetkým členským krajinám.
Bagdad si podľa textu nemôže robiť žiadne ilúzie - čas sa rýchlo kráti. Jedine iracký režim bude zodpovedný za následky, ak bude naďalej ignorovať vôľu medzinárodného spoločenstva a nevyužije túto "poslednú šancu".
V snahe prekonať napätie v transatlantických vzťahoch návrh potvrdzuje odhodlanie EÚ pokračovať v spolupráci s USA. "Jednota medzinárodného spoločenstva je životne dôležitá pri riešení týchto problémov," píše sa v návrhu.
(spravodajca TASR Robert Sermek) pel