Belehrad 17. februára (TASR) - Významný kronikár hrôz 20. storočia na európskom kontinente, srbský spisovateľ Aleksandar Tišma zomrel v nedeľu v rodnom meste Nový Sad po ťažkej chorobe vo veku 79 rokov. Pohreb literáta sa uskutoční v utorok v jeho rodisku, informovala Srbská akadémia vied a umení.
"Nenávidím chaos, opilstvo, hmlu v hlavách," vyhlásil spisovateľ v jednom z početných rozhovorov.
Tišma sa narodil 16. januára 1924 ako potomok Srba a maďarskej židovky neďaleko hraníc s Maďarskom. V Belehrade sa venoval štúdiu angličtiny, nemčiny a francúzštiny a absolvoval štúdium žurnalistiky. Na literárnej scéne debutoval v roku 1956 zbierkou básní. Od 60. rokov mu vyšli početné zbierky poviedok a romány, ktoré literárna kritika oceňovala kvôli precíznemu preniknutiu autora do ľudskej psychológie. Tišma pôsobil aj ako umelecký prekladateľ z nemčiny a maďarčiny.
Najvýznamnejším Tišmovým dielom bol román Použitie človeka (1976), za ktorý mu v roku 1977 udelili významnú literárnu cenu týždenníka NIN a ktorým sa definitívne presadil aj na medzinárodnej scéne. Príbeh je situovaný do Nového Sadu počas druhej svetovej vojny, až do oslobodenia mesta Titovými partizánmi.
Zosnulý, ktorého diela preložili do 20 jazykov a ktorému sa dostalo mnohých ocenení nielen vo vlasti, ale aj v zahraničí, bol okrem iného laureátom Lipskej knižnej ceny za európske porozumenie (1996). Pred jej udelením strávil tri roky života vo Francúzsku.
V zdôvodnení spomínaného ocenenia, ktoré udelili pod záštitou generálneho tajomníka Rady Európy, sa zdôrazňuje fakt, že celá Tišmova tvorba je namierená proti netolerantnosti a že ide o cenu, ktorá má zdôrazniť zodpovednosť srbských intelektuálov nielen za minulosť, ale aj budúcnosť krajiny, vrátane oslobodenia sa spod kolektívnej viny.
3 6 12 le ed