Skopje 17. júla (TASR) - Západní sprostredkovatelia sa dnes v Skopje stretli s lídrami dvoch hlavných albánskych strán v úsilí získať ich súhlas s mierovým plánom pre Macedónsko, ktoré je už od februára zmietané etnickým násilím a zrážkami medzi armádou a albánskymi extrémistami.
Podľa vyjadrenia nemenovaného západného diplomata blízkeho rozhovorom, ktoré dnes pokračovali deviatym dňom, rokovania "naberajú spád" a rokujúce strany "postupujú vpred".
Kosovská tlačová agentúra Kosova Live dokonca citovala zdroje oboch macedónskych albánskych strán, podľa ktorých Západom navrhovaný mierový plán strany prijali. Podobnú informáciu priniesla aj nemecká agentúra DPA, ktorá s odvolaním sa na macedónsku tlačovú agentúru MIA uviedla, že albánska strana "by mala" podpísať dokument.
Tak to aspoň vyhlásil podpredseda Demokratickej strany Albáncov (DPA) Iljaz Halimi a dodal, že DPA a ďalšia albánska strana - Strana demokratickej prosperity (PDP) - sa údajne dohodli so západnými emisármi Jamesom Pardewom a Francoisom Léotardom na citlivej otázke používania albánskeho jazyka v krajine. Tieto správy však neboli potvrdené.
V prípade, že by mierový plán bol naozaj prijatý, albánčina by sa v Macedónsku stala druhým úradným jazykom a ústava by sa upravila tak, aby zakotvovala úplnú rovnoprávnosť všetkých etnických skupín. Albánci by tým získali širšiu reprezentáciu v súdnictve, polícii, armáde, verejnej a štátnej správe i bezplatný prístup k vzdelaniu.
Avšak zatiaľ čo mierové rozhovory údajne zaznamenávajú pokrok, macedónska armáda nakupuje nové zbrane, ktoré je údajne pripravená použiť na boj proti albánskym rebelom. Populárny denník Večer, na ktorý sa odvoláva americká agentúra Associated Press, dnes priniesol správu, že armáda sa ozbrojuje novými dodávkami "viachlavňových raketometov." Správa, ktorá cituje nemenované vojenské zdroje, tieto zbrane opísala ako istú verziu bývalých sovietskych Kaťúš.
O "výmennom obchode" a ďalších aspektoch vojenskej spolupráce dnes rokoval ukrajinský minister obrany Aleksander Stečenko so svojím macedónskym partnerom Vladom Bučkovským, no nie je jasné, či údajný nákup zbraní macedónskou armádou súvisel s touto dohodou. Od Ukrajiny Macedónsko už predtým získalo niekoľko bojových vrtuľníkov, ktoré neskôr armáda použila pri tvrdých ofenzívach proti Albáncom.
Médiá v macedónskom jazyku varovali, že ústupky albánskej menšine - konkrétne právo zvoliť si vlastných šéfov polície v oblastiach, kde Albánci tvoria väčšinu - by priniesli krajne len viac nestability.
Denník Večer v komentári dokonca napísal, že ak bude navrhovaný mierový plán prijatý, oblasti s albánskym obyvateľstvom na západe Macedónska sa zmenia na "Divoký západ", kde budú nezávisle vládnuť "miestni šerifovia."
Na protest proti veľkým ústupkom voči Albáncom protestovali v pondelok v Skopje stovky Macedóncov, skandujúc heslá "Macedónsko Macedóncom" a "Žiadne ústavné zmeny."