Bratislava 17. júla (TASR) - Bez tlmočenia si vystačili účastníci letného kurzu na Ústave jazykovej a odbornej prípravy zahraničných študentov Univerzity Komenského na stretnutí s mímom Milanom Sládkom. Študenti takmer všetkých vekových kategórií z dvadsiatich krajín sveta, ktorí si v Bratislave osvojujú základy slovenčiny, sa dnes spolu s umelcom mohli preniesť do čias našich predkov, keď "tak ako dnes v pantomíme bolo najdôležitejšie videné pochopiť a fyzicky zdeliť svojim súkmeňovcom".
Sprievodné slovo, v ktorom medzinárodne uznávaný Sládek vysvetľoval princípy umenia pantomímy, síce študentom spočiatku tlmočili do angličtiny, ale niekoľko pantomimických ukážok rýchlo zrušilo vzájomné jazykové bariéry. Pokročilejší študenti dokonca majstrovi položili zvedavé otázky, v ktorých sa pýtali napríklad na to, kedy vo vystúpeniach používa hudbu, alebo či biela maska na tvári je nevyhnutnou súčasťou pantomímy. Pri jednej z najoriginálnejších otázok, ktorá narážala na viaceré profesie Milana Sládka, sa vynachádzavý študent umelca opýtal, či súhlasí so slovenskou ľudovou múdrosťou, ktorá tvrdí, že deväť remesiel prináša desiatu núdzu. Súčasťou vyše hodinového stretnutia bol aj miniworkshop, v ktorom sa študenti pokúšali "uveriť predstave", že stoja pred nedobytnou stenou, či predstierať chôdzu na mieste.
Podľa vedúcej letného kurzu Dariny Kováčikovej dnešnou akciou Ústav jazykovej a odbornej prípravy nadviazal na minuloročné úspešné stretnutie s karikaturistom Milanom Stanom, na ktorom sa "podarilo rozhovoriť aj študentov-začiatočníkov". V trojtýždňovom letnom kurze, ktorý sa tento rok začal 9. júla, sa pripravuje 45 študentov.