Mečiar a Fico. Obaja túžili po kresle premiéra, nemá ho ani jeden. FOTO – ĽUBOŠ PILC
V Smere v čase volieb. Verí, že bude manažovať voľby Smeru aj o tri a pol roka, a to s lepším výsledkom. „Neodhadli sme to. Mysleli sme si, že tieto voľby už nebudú o Mečiarovi, ale boli.“ FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
Fedor Flašík v kancelárii firmy. Úspešne rozbehol so svojím spoločníkom advokátsku kanceláriu, kde pracujú už piati advokáti, robia obchodné právo. Na snímke v strede na tenise, ktorý hrá trikrát do týždňa, jachtu Fedora (vľavo) chce využívať na brázdenie po Dunaji už o pár mesiacov. FOTO SME – ĽUBOŠ PILC a DAŠA MATEJČÍKOVÁ
Fedor Flašík si užíva života. Vstáva skoro a buď ide do posilňovne, alebo behá na bežiacom páse doma desať kilometrov. Vtedy sa nenávidí, ale pocit po behu miluje. „Keď behám ako debil, je to hrozné, ale ten následný dobrý pocit, a to, že môžem celý deň jesť, za to stoja.“
Pracovať začína okolo jedenástej a pod prácou myslí najmä stretnutia s priateľmi, zhováranie sa o živote a politike. Trikrát do týždňa chodí hrať tenis, poobede nejaké stretnutie, okolo deviatej večer ide spať. „V posteli si potom ešte čítam časopisy o lodiach, loďkách alebo prepínam televízne kanály.“
Cez víkendy je buď na chate, alebo sa chodí lyžovať do Álp, v lete bude na jachte Fedora brázdiť Dunaj: „Musím povedať, že je mi dobre. Teším sa, som spokojný a nejako si to neškriabem. Nepotrebujem znásilňovať život. Nech len tak plynie a ja s ním. Nemusím stále plávať proti prúdu. Vtedy je to namáhavé a bolí to.“
Napriek tomu si nemyslí, že prehra Smeru vo voľbách ide na jeho vrub. Nemyslí si ani, že zlyhal, hoci bol z tretieho miesta v šoku a nespamätal sa z neho ani dnes. V strane si vraj po voľbách povedali, že všetko zlé je na niečo dobré a s Ficom neprestali byť priatelia. „Nerozišli sme sa nikdy, ani na jeden deň. Možno je to ako s nejakou láskou, každý to inak prežíva. Jeden ľahšie, druhého to prejde na tretí deň, ďalší si o päť dní hodí povraz. Každý sa s tým musel vyrovnať.“
Vo firme má stále jednu sekretárku, ktorá sa mu stará o termíny, vybavuje agendu aj to, kedy si má vyzdvihnúť šaty z čistiarne. Sú tam aj dvaja produkční a šoféri v jednej osobe, čo preň robia veci pre súd, vozia poštu, a keď treba, tak umyjú auto. Robí pre neho ešte grafik a dvaja ekonómovia. „Klasická reklama ma už neláka, aj tú som robil vlastne ako recesiu. Neúspechu sa snažím vyvarovať, ale nemôže mi zobrať úsmev na tvári. Malé zákazky ma nebavia a neoplatia sa, treba robiť veľké činy.“ (Smiech.)
Zatiaľ je veľký najmä jeho podkrovný byt v centre Bratislavy, dcéram kúpil takisto v širšom centre byty, majú chatu a pre každého luxusné vozidlo. Manželka a dcéry jazdia na Mitsubishi, Flašík na zlatistom Maserati, striebornom Porsche Boxter či na terénnom vozidle, má aj motorku Harley Davidson. Netají sa svojím majetkom, ale nechce o ňom ani veľmi hovoriť. Hoci priznáva, že ho získal najmä vďaka štátnym zákazkám, ktoré dostával v rokoch 1995 až 1998, v čase, keď bol Mečiar pri moci.
„V roku 1993 som vyšiel z divadla, kde som naivne hrával divadlo, v roku 1994 som robil Mečiarovi kampaň z presvedčenia a v roku 1995 som už vedel, ako beží svet, už som sa rozkukal. Ročný obrat Donaru bol vtedy miliarda až miliarda tristo miliónov korún. Priznávam, že sme mali v štátnych zákazkách tie tri roky monopol. Teraz ju majú dnešné provládne agentúry, a je to v poriadku. Nebúcham preto pestičkami ani nekopem nohami.“
Ani tak robiť nemusí. On aj jeho blízki sú na celý život za vodou. A ak ho neúspech Smeru predsa len poznačil, odrazilo sa to na pokore. Vraj začína uznávať (a hľadať) na Slovensku autority. „Otázku, kde ich nájsť, si kladiem takisto, ale takisto si hovorím, že nemôžem byť taký namyslený a o všetkých vravieť, že sú debili. Lebo potom som ním aj ja. Nemôžem byť taký ako truhlík.“
Tkáčovcom rozumiem
Flašík aj o Mečiarovi s Rezešom
Najhoršie je zaradiť sa do opozície potom, ako čaká šéf strany jednoznačné miesto premiéra. „Mužom, čo teraz odchádzajú od Mečiara, absolútne rozumiem. Už nechcú sedieť v opozícii, chcú byť na pulze dňa. Ide o ekonomicky silných ľudí, chcú zrejme opäť diktovať rytmus, chcú byť pri tom.“ Tkáčovci si podľa neho myslia, že za tri roky zmyjú biľag neakceptovateľnosti a že presvedčia domácu a zahraničnú verejnosť, že sú iní.
„Ja som mal z Mečiara v roku 1998 pocit, že ani nechce vyhrať voľby. Volebný tím riadilo až šesť ľudí, bolo nás tam sedemdesiat, stratégia sa menila päťkrát za deň. Mal som pocit, že mu prišlo vhod nechať ekonomický marazmus na niekoho iného, myslel si, že ho za štyri roky vynesú na trón: Ty budeš náš kráľ.“
S Mečiarom Flašíka zoznámil v roku 1994 Kandráč. Šéf HZDS hodinu počúval jeho predvolebnú stratégiu, položil mu zo dve kontrolné otázky, a bol ich. „Až neskôr mal na mňa menej a menej času, potom som už bol pre neho nič.“ Celú kampaň o štyri roky riadil Rezeš a bolo to vraj nepružné.
„Pôsobil ako majster sveta, ktorý všetko vie, všade bol, všetko pozná. Ja som ho v tom nechal. Najbližšie pri sebe mal analytický tím, Miša Gučíka z agentúry Roko, on mal na Alexandra veľký vplyv.“ Poznali sa z aktivít Roka pre Rezešov futbal, marketing, pre VSŽ a IRB. „Preto boli spolu častejšie.“ Pričom mali úprimnejší vzťah aj ako Rezeš s Mečiarom: „Mečiar nemôže mať úprimný vzťah. Možno s človekom, s ktorým nekšeftuje, neobchoduje alebo s ním nie je pracovne prepojený. Taký môže mať. Ale neviem, či má.“ (dam)