Jedenásť poslancov za HZDS sa rozhodlo, že práve teraz je ten vhodný moment, aby odišli z poslaneckého klubu HZDS a vytvorili si vlastný. Na čele rebelantov stojí Vojtech Tkáč. Jeho desaťčlenná partia je zmesou podnikateľov a finančníkov, právnikov a vysokých štátnych úradníkov. Viacerých z nich považovali za financmajstrov HZDS. Dnes si trúfajú minimálne na futbalový zápas, na ktorý ich je počtom akurát.
Miroslav Ábelovský: Na kandidátke HZDS bol na 23. mieste. V minulosti bol právnikom a obhajcom Vladimíra Mečiara.
Jozef Brhel: Na kandidátke HZDS bol na 25. mieste. Bývalý štátny tajomník ministerstva hospodárstva. Jeho firma Corinex dostala lukratívnu zákazku od SPP ešte v čase, keď plynárňam šéfoval Ján Ducký. Brhel sa považuje za človeka blízkeho Ivanovi Lexovi, na gymnáziu boli spolužiakmi. Pred rozhodnutím Najvyššieho súdu, ktorý prepustil Lexu z väzby, sa Brhel stretol s predsedom súdu Harabinom.
Jozef Elsner: Na kandidátke bol na 22. mieste.
Ján Gabriel: Na kandidátke HZDS bol na 12. mieste. Bývalý prezident VÚB. Praktiky banky za jeho vedenia skúma polícia. Bol predsedom dozornej rady firmy Konsul real, ktorá má voči Slovenskej konsolidačnej záväzky vo výške 2,1 miliardy. Gabriel bol od 26. októbra 1995 do 7. marca 1999 členom Dozornej rady DMD Holding.
Ján Mikolaj: Na kandidátke HZDS bol na 6. mieste. V čase tretej Mečiarovej vlády bol riaditeľom Slovenskej správy ciest.
Ivan Kiňo: Na kandidátke HZDS bol na 15. mieste. V Dozornej rade DMD Holding bol od 10. marca 1998 do 7. marca 1999. Kiňo bol šéfom Slovenskej sporiteľne v čase, keď uzatvárala podozrivé zmluvy týkajúce sa zmenkových obchodov. Podľa viacerých indícií financoval aj Ficov Smer.
Gustáv Krajči: Na kandidátke HZDS bol na 17. mieste. Exminister vnútra. Bol podozrivý z korupcie. Polícia vychádza z výpovede podnikateľa, ktorý dával úplatok, ale aj z výpovedí ďalších svedkov a listinných dôkazov. Vyšetrovateľ už trestné stíhanie ukončil a dal návrh obviniť Krajčiho. Parlament ho niekoľkokrát nezbavil imunity. Nedávno sa ospravedlnil za zmarené referendum.
Ladislav Polka: Na kandidátke HZDS bol na 16. mieste. Bol štátnym tajomníkom ministerstva vnútra v čase ministrovania Gustáva Krajčiho a zmareného referenda.
Igor Pinkava: Na kandidátke HZDS bol na 19. mieste. Od 20. apríla 1995 do 11. novembra 1998 bol členom výkonného výboru Fondu národného majetku. Za fond podpisoval niektoré kúpno-predajné zmluvy.
Vojtech Tkáč: Na kandidátke HZDS bol na 3. mieste. Bol štátnym tajomníkom a neskôr ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny. Má dobré renomé odborníka v zahraničí a už dlhšie pôsobil ako kritik Mečiarovej politiky v hnutí.
Rudolf Žiak: Podpredseda HZDS, na kandidátke bol na 4. mieste. Rovnako ako bývalého šéfa SIS Ivana Lexu, aj jeho obvinili v kauze sabotáž a bol šéfom rozviedky SIS. Žiak bol v roku 1998 krátke obdobie aj riaditeľom SIS.
(sp, rom)