Brusel 17. júla (TASR) - Napriek úpornej snahe Európskej únie získať späť priazeň občanov sa ich ľahostajnosť voči členstvu svojich krajín v tomto zoskupení zvyšuje. Podľa dnes zverejnených výsledkov prieskumu Eurobarometer sa podpora obyvateľov členstvu v EÚ znížila v 13 z 15 členských krajín a za dobrú vec ho považuje iba 48 percent opýtaných.
Vlani na jeseň malo takýto pocit o dve percentá viac ľudí. Výhody krajine prináša členstvo v EÚ len podľa 45 percent respondentov, vlani si to myslelo ešte 47 percent ľudí.
Najviac naklonení členstvu v únii sú Íri - 72 percent z nich považuje členstvo za dobrú vec, 83 percent si myslí, že ich krajina členstvom získava. Výrazne proeurópsky sú tiež Holanďania, Gréci, Taliani a Portugalci.
Naopak, najviac skeptickí voči EÚ sú obyvatelia Británie - len 29 percent označuje členstvo za dobrú vec a myslí si, že ich krajina členstvom získava. Pomerne nízkej podpore sa členstvo v EÚ teší aj vo Švédsku, Rakúsku a Fínsku.
Alarmujúca je skutočnosť, že až v 13 členských štátoch sa podpora občanov členstvu v EÚ znížila, narástla iba vo Francúzsku a Británii, aj to len o jedno percento. O časť dôvery prišla aj Európska komisia - vlani jej verilo 46, teraz už len 45 percent opýtaných.
Spoločnú menu euro, ktorá začne v 12 krajinách eurozóny obiehať od začiatku budúceho roku, podporuje 59 percent obyvateľov EÚ, proti je 44 percent. Podpora euru sa oproti vlaňajšej jeseni zvýšila o štyri percentá. Najviac naklonení spoločnej mene sú Taliani, Luxemburčania a Belgičania, najmenej Briti, Švédi a Dáni.
Rozšírenie EÚ podporuje iba 43 percent opýtaných, nesúhlasí s ním 35 percent a vyjadriť sa nevie 23 percent. Najviac si rozšírenie želajú v Grécku (70 percent), Írsku (59) a Španielsku (55), naopak najmenej už tradične v Nemecku (25 percent), Rakúsku (33), Francúzsku a Británii (po 35).
Dnes zverejnené výsledky Eurobarometra sú iba čiastočné, úplnú správu aj s podrobným rozpisom výsledkov za jednotlivé krajiny zverejnia až v septembri. Tradičný prieskum, ktorý Európska komisia robí každý rok na jar a na jeseň, sa uskutočnil na vzorke vyše 16.000 respondentov v 15 členských krajinách počas apríla a mája.
(spravodajca TASR Robert Sermek) dem