Ženeva 16. februára (TASR) - Účastníci ženevskej konferencie o humanitárnych dopadoch prípadnej vojny na Irak dnes skonštatovali, že humanitárne organizácie a krajiny susediace s Irakom získali len veľmi málo finančných prostriedkov na to, aby sa mohli pripraviť na možnú vojenskú operáciu.
Podľa usporiadateľov konferencie sa všetci jej účastníci zhodli na tom, že vojna by mala devastujúce dopady na iracké civilné obyvateľstvo, najmä na tie jeho zložky, ktoré sú obzvlášť zraniteľné, teda ženy a deti. Ak by sa pozastavil humanitárny program OSN Ropa za potraviny, až 60 percent Iračanov by stratilo možnosť získať svoje denné potravinové zásoby.
Usporiadatelia tiež upriamili pozornosť na fakt, ktorý anketou zistili niektoré humanitné organizácie, že až 40 percent irackých detí si myslí, že nestojí za to žiť.
Susedné krajiny Iraku, ktoré na stretnutí prisľúbili, že v prípade vojny ponechajú svoje hranice otvorené pre irackých utečencov, majú údajne veľmi málo finančných prostriedkov, aby sa o nich mohli postarať.
Švajčiarski organizátori sa rozhodli nepozvať na konferenciu zástupcov z Bagdadu, pretože sa chceli vyhnúť jej politizácii. Jedinou krajinou, ktorá odmietla pozvanie na schôdzku, boli Spojené štáty americké.