iny. Nadviazanie intenzívnejších vzťahov by tiež podľa Kimovho vyjadrenia malo napomôcť v ozdravovaní otrasenej ekonomiky KĽDR.
"Severná Kórea sa bez zmeny neudrží," uviedol Kim v rozhovore pre americkú tlačovú agentúru AP. Juhokórejský líder zároveň zdôraznil, že KĽDR sa bez spolupráce a pomoci svojho južného suseda a USA nemôže dostať zo situácie, v ktorej sa nachádza.
Hoci má Washington na území Južnej Kórey rozmiestnených 37.000 príslušníkov bezpečnostných síl na obranu voči potenciálnemu ohrozeniu zo strany Severnej Kórey, sú to práve USA, ktorí hospodársky najviac pomáhajú tejto chudobnej krajine, kde koncom 90. rokov zomreli stovky obyvateľov v dôsledku ničivých záplav a sucha, ktoré poškodilo celú úrodu.
Nová americká republikánska administratíva už deklarovala svoju pripravenosť spolupracovať s Južnou Kóeou na procese zbližovania oboch Kóreí.
Juhokórejský prezident, ktorého úsilie o zblíženie na Kórejskom polostrove bolo minulý rok korunované udelením Nobelovej ceny za mier, sa už so svojím severokórejským partnerom stretol na historickom minuloročnom júnovom summite.
Kim uviedol, že v rámci vzťahov oboch Kóreí sa bude musieť urobiť ešte veľa vecí, vrátane znižovania napätia a posilnenia spolupráce. Na margo nedávnej návštevy severokórejského lídra v Číne vyjadril Kim presvedčenie, že jeho partner z KĽDR sa rozhodol pre novú cestu smerom k pozitívnym zmenám.