Káhira 16. februára (TASR) - Ministri zahraničných vecí členských krajín Ligy arabských štátov (LAŠ) odmietli na dnešnej mimoriadnej schôdzke v egyptskej Káhire jednostranné vyhlásenie vojny proti Iraku.
Ministri za prítomnosti predstaviteľov Európskej únie zdôraznili potrebu uprednostniť mierové riešenie krízy. Šéf libanonskej diplomacie Mahmúd Hammúd v mene svojich kolegov ubezpečil, že arabské krajiny neposkytnú žiadnu formu pomoci v prípade vojenskej akcie proti Iraku.
Podľa Hammúda Irak doteraz jasne preukazoval spoluprácu, aby uľahčil misiu zbrojným inšpektorom OSN. Preto je potrebné dať viac času expertom, aby ukončili svoju misiu, čo je jediná alternatíva k vojne, dodal libanonský minister zahraničných vecí.
Ak bude podľa neho vedená jednostranná vojna, bude to v rozpore s rezolúciami OSN, čo bude znamenať koniec medzinárodného systému, ktorý zabezpečoval poriadok a svetovú stabilitu od konca druhej svetovej vojny.
Ako pozorovatelia sa na schôdzke ministrov LAŠ prvýkrát zúčastnili aj reprezentanti EÚ. Do Káhiry pricestoval grécky minister zahraničných vecí Jorgos Papandreu a európsky komisár pre vonkajšie vzťahy Chris Patten.
Prítomnosť týchto európskych predstaviteľov "odráža snahu arabských krajín názorovo sa zjednotiť s EÚ, spojiť úsilie o mierové riešenie irackej krízy a vyhnúť sa vojne," uviedli po stretnutí diplomatické zdroje LAŠ.
Na schôdzke sa zúčastňuje 15 ministrov zahraničných vecí 22-člennej Ligy arabských štátov. Omán a Mauritánia vyslali len svojich stálych vyslancov pri LAŠ. Šéfovia arabských diplomacií majú za úlohu pripraviť mimoriadny summit LAŠ, venovaný aktuálnej kríze v Iraku a na palestínskych územiach, ktorý sa uskutoční budúci týždeň v Egypte.
Summit sa bude konať v letovisku Šarm aš-Šajch na pobreží Červeného mora, oznámilo v sobotu tlačové oddelenie egyptskej vlády. Presný dátum bude známy dnes večer po skončení mimoriadneho stretnutia ministrov zahraničných vecí.
Mimoriadny summit LAŠ navrhol v piatok egyptský prezident Husní Mubarak. Jeho cieľom by malo byť dosiahnutie spoločného stanoviska k irackej kríze a "ovplyvňovanie tých, ktorí prijímajú rozhodnutia".
Egyptský návrh prijalo 15 členských krajín LAŠ, čo je dostatočný počet na uskutočnenie summitu.