Londýn 15. februára (TASR) - Moslimovia a kresťania, marihuanu fajčiaca omladina a slušivo oblečení dôchodcovia, punkeri, ekologickí aktivisti a celé rodinky. Títo všetci sa dnes zišli v Londýne, aby protestovali proti úmyslu britskej vlády odzbrojiť Irak vojenskou cestou. Státisícový pochod zorganizovali združenia Koalícia za zastavenie vojny, Kampaň za nukleárne odzbrojenie a Britská moslimská asociácia.
Tesne pred tým, ako sa masy okolo obeda pohli smerom k Hyde Parku sa premiér Tony Blair vyjadril na zjazde svojej Labouristickej vlády v Glasgowe, že napriek svojej podpore americkému plánu na útok má pochopenie aj pre tých, ktorí majú morálne zábrany ohľadom možnej vojny. Blair okrem iného povedal, že moralizujúca výčitka proti vojne má aj moralizujúcu odpoveď: je našou morálnou povinnosťou Saddáma Husajna odstrániť.
"Nemyslím si, že Blair je z tých, ktorí by nás tu mali v tomto poučovať," povedala Caroline Conwayová, jedna z protestujúcich.
Polícia úmyselne nariadila, aby pochod začal skôr, pretože sa obávala veľkého návalu ľudí a už od počiatku tam naozaj bolo okolo 150.000 ľudí, na ktorých dohliadalo viac než 3000 policajtov. Večer sa podľa organizátorov zhromaždilo až jeden a pol milióna demonštrantov, polícia hovorila o "státisícoch".
"Za celú moju politickú kariéru som nič podobné nezažil," povedal londýnsky starosta Ken Livingston. "Tu stojí pohromade celá Británia, bez ohľadu na vek, rasu či pohlavie."
Teplo oblečení pochodujúci ľudia upchali v sychravom počasí ulice okolo Blairovho sídla na Downing Street a napojili sa na druhý prúd ľudských tiel presúvajúci sa zo severného Londýna cez Piccadily Cirkus a ďalej okolo hotela Ritz. Medzi rečníkmi v Hyde Parku sa vystriedali napríklad bojovník za ľudské práva reverend Jesse Jackson, vodca Liberálno-demokratickej strany Charles Kennedy, divadelný autor Harold Pinter ale aj bývalá členka Blairovho kabinetu Mo Mowlamová.
"Nie je ešte neskoro zastaviť túto vojnu. Musíme pochodovať, až kým sa nevyhlási mier a zmierenie," povedal reverend Jackson. Londýnsky starosta Livingston obvinil amerického prezidenta Georgea W. Busha, že vedie "skorumpovanú a rasistickú vládu" a Pinter sa pridal tvrdením, že Spojeným štátom vládne "partia odsúdeniahodných bláznov s Tonym Blairom ako najatým kresťanským banditom".
"Bush a Blair nemajú právo konať poza chrbát demokratických inštitúcií. Nikto v tejto krajne nechce vojnu a dokonca ani 80 percent Američanov nie!" povedala dvadsaťdvaročná demonštrantka Claire Mendocaová.
Prúdy pochodujúcich sprevádzal piskot a hučanie a transparenty, ktoré niesli, plne odzrkadľovali šírku ich protestu: socialisti, environmentalisti, odborári, cirkvi ale aj rôzni excentrici. Na jednom podomácky vyrobenom mávatku bola vtipná parafráza hesla známeho ešte z vojny proti Vietnamu: Make Tea Not War (Spravte čaj a nie vojnu). Na inom transparente napodobujúcom americkú zástavu sa namiesto hviezdičiek skveli ľudské lebky a namiesto červených pásov zakrvavené šable.
"Domnievam sa, že práve v Husajnovom prípade sa dá OSN použiť oveľa účinnejšie na jeho kontrolu ako v prípade iných diktátorov na svete. Dnes existuje množstvo iných diktátorov a Bush si vyberie práve Husajna. Toto je americký imperializmus," povedal Peter King (53), profesor sociálnej histórie oblečený za Tonyho Blaira, ktorého na reťazi vedie Bushov dvojník.
"Táto vojna nie je o slobode. Účelom tejto vojny je urobiť z USA najväčšiu mocnosť na svete," dodal Dashey Jamal s červeným tričkom s nápisom Komunistická strana pracujúcich Iraku.