Košice 17. júla (TASR) - Tridsaťštyri detí trpiacich enuréziou - chorobným, mimovoľným pomočovaním sa - prežíva v týchto dňoch napriek svojmu hendikepu rovnaké táborové zážitky, ako ich zdraví vrstovníci. Vďaka iniciatíve detskej psychiatričky Terézie Rosenbergerovej z Detskej kliniky FNsP v Košiciach sa pod Spišským hradom v obci Bijatovce koná ojedinelý, 2. celoslovenský enuretický tábor.
"Tieto deti s nikým nikde neboli, pretože pomočovanie je nepríjemná choroba, ktorú rodičia taja a deti sa za ňu hanbia," pripomenula Rosenbergerová. Preto, ako aj kvôli nedostatku možností venovať sa ambulantne psychoterapii detí ju viedol k zorganizovaniu najskôr víkendových, neskôr týždňových pobytov. Minulý rok už zorganizovala prvý enuretický tábor pre 50 detí. V súčasnosti je ich v tábore v Bijatovciach 34 vo veku od 6 do 15 rokov. Pôvodne bolo prihlásených vyše 200, zlá sociálna situácia rodičov a fakt, že poisťovne pobyt nepreplácajú, však mnohých odradila.
Z pohľadu Rosenbergerovej je paradoxné, že zdravotné poisťovne platia dlhodobo lieky na odstránenie pomočovania sa, pričom odmietajú jednorazovú úhradu za ozdravný pobyt, čím by len získali. Konkrétne prípady detí, ktoré sa zbavili enurézie, pritom potvrdzujú jeho úspešnosť. Ako dodala, nepríjemným zistením pre ňu bolo, že ani väčšina správcov kultúrnych či historických pamiatok neposkytuje takto hendikepovaným deťom žiadne zľavy.
Enuréza je fyziologický aj psychologický problém. Prvotnou príčinou ochorenia môže byť ochorenie obličiek, močových ciest, veľmi často sa objaví ako sekundárna choroba, napríklad po nejakom traumatickom zážitku.
Kapacita tábora v bijatovskom kaštieli nie je vyčerpaná a tak rodičia detí, ktoré majú takýto problém, môžu s nimi ešte podľa Rosenbergerovej na Spiš prísť. Cena pobytu im pritom bude alikvotne znížená.