Londýn 14. februára (TASR) - Prvého cicavca klonovaného z dospelého zvieraťa - ovcu Dolly dnes utratili po tom, čo u nej diagnostikovali pľúcne ochorenie v pokročilom štádiu. Informoval o tom Roslinov inštitút v Edinburghu.
Po tom, čo veterinárne vyšetrenie preukázalo pľúcne ochorenie, odborníci z inštitútu sa rozhodli ukončiť život šesťročného zvieraťa. "Ovca môže žiť od 11 do 12 rokov a pľúcne infekcie sú bežné u starších oviec," uviedol Harry Griffin zo škótskeho inštitútu.
Koncom februára 1996 ohúrila medzinárodnú verejnosť správa, že v tomto inštitúte sa podarilo vyklonovať ovcu z dospelého zvieraťa.
Vedecký tím profesora Iana Wilmuta počas úspešného pokusu najprv vyňal jednu bunku z vajíčka dospelej ovce a potom z nej izoloval jej jadro, ktoré obsahuje genetický materiál. Z mliečnej žľazy vo vnútri vemena inej ovce vedci vyňali ďalšiu bunku a spojili ju s prvou bunkou bez jadra.
Novonarodené zviera tak bolo úplne identické so svojou sedemmesačnou "genetickou matkou" Finn Dorset. Rôznym vedeckým tímom na svete sa už v minulosti podarilo naklonovať embryá žiab, mačiek a dobytka, teraz však išlo o prvý prípad, kedy to vyšlo u dospelého cicavca.
Tento vedecký prelom v génovej technike vyvolal diskusie o možnom klonovaní ľudí.