New York 14. februára (TASR) - Irak nezdokumentoval mnohé zo zakázaných zbraní a musí vysvetliť, čo sa stalo so zásobami antraxu, nervového plynu VX a strelami dlhého doletu. Vyhlásil to dnes šéf Monitorovacej, overovacej a inšpekčnej komisie OSN (UNMOVIC) Hans Blix v druhej správe o výsledkoch zbrojných inšpekcií v Iraku, ktorú predniesol na verejnom zasadaní BR OSN v New Yorku.
"Otázka antraxu, nervového plynu VX a rakiet ďalekého doletu je hádam najvážnejším problémom, ktorému čelíme. Irak sám sa musí tejto úlohy čestne chopiť a vyhnúť sa bagatelizovaniu týchto problémov," uviedol Blix.
Zbrojní inšpektori OSN podľa jeho slov nenašli v Iraku žiadne zbrane hromadného ničenia, našli len nepatrný počet prázdnej chemickej munície. Tá však mala byť zdokumentovaná a zlikvidovaná, upozornil Blix.
Podotkol, že vďaka chýbajúcej dokumentácii o niektorých zakázaných zbraniach, akým je biologický antrax alebo chemický plyn VX - "nesmieme robiť unáhlené závery, že tieto zbrane stále v Iraku existujú. Túto možnosť však napriek tomu nemožno vylúčiť. Ak skutočne existujú, mali by byť predložené na likvidáciu," zdôraznil Blix.
V súvislosti s vývojom rakiet v Iraku šéf UNMOVIC upozornil na skutočnosť, že jeden z nových raketových systémov, ktoré dnes Irak vlastní, prekračuje povolený limit doletu. K tomuto záveru dospela komisia expertov na strely a raketové systémy, ktorú si zbrojní inšpektori OSN pozvali na odbornú expertízu. Povolený limit stanovila rezolúcia BR OSN na maximálnu vzdialenosť 150 kilometrov.
"Na základe údajov poskytnutých irackou stranou experti skonštatovali, že dva zdokumentované varianty rakiet al-Samúd-2 sú schopné prekročiť vzdialenosť 150 km. Tento raketový systém je preto pre Irak zakázaný," povedal Blix.
Druhým typom novej irackej strely je systém al-Fatah, v tomto prípade však odborníci zatiaľ nevedeli s istotou určiť, či prekračuje povolený limit. "Experti zistili, že je potrebné objasnenie údajov poskytnutých irackou stranou, kým bude možné tento raketový systém plne posúdiť," uviedol na adresu strely al-Fatah šéf UNMOVIC.
Súkromné rozhovory, ktoré inšpektori OSN vykonali s troma irackými vedcami 8. a 9. februára v Bagdade, označil Blix za "informatívne". Okrem nich sa však už žiadne iné rozhovory neuskutočnili, pretože iracká strana nesúhlasila s podmienkami OSN.
"Verím, že toto sa zmení," vyjadril nádej Blix. "Máme pocit, že interview vykonávané bez prítomnosti tretej strany a bez nahrávania by bolo najvierohodnejšie."
V dôsledku intenzívneho tlaku Irak začiatkom mesiaca nakoniec súhlasil s tým, že pritlačí svojich vedcov, aby poskytli inšpektorom rozhovory v súkromí. Dovtedy všetci irackí vedci trvali na tom, aby bol pri rozhovore prítomný iracký predstaviteľ, alebo aby sa ich interview nahrávalo na pásku.
Blix vo svojej hodnotiacej správe vrhol tieň pochybností na niektoré dôkazy založené na informáciách spravodajských služieb, ktoré predložil 5. februára v BR OSN americký šéf diplomacie Colin Powell.
"V žiadnom prípade sme nevideli presvedčivý dôkaz o tom, že iracká strana vopred vedela o príchode inšpektorov," uviedol Blix na adresu Powellovej prezentácie. Podľa neho dve satelitné snímky, ktoré Powell prezentoval pred členmi BR OSN, nedokazujú, že Irak vedel o príchode inšpektorov a čistil skladiská zakázaných zbraní.
"Údajný pohyb munície na uvedenom mieste mohla byť pokojne len rutinná činnosť než pohyb zakázaných zbraní pred bezprostredným príchodom inšpektorov," vysvetlil Blix. Podľa neho inšpektori nenašli žiadne dôkazy o tom, že Iračania vedeli o ich príchode na akékoľvek konkrétne miesto, ako sa to snažil tvrdiť Powell vo svojom vystúpení.
Blix dodal, že víta informácie spravodajských služieb vlád ako sú Spojené štáty, no "inšpektori musia zakladať svoje správy jedine na dôkazoch, ktoré môžu sami preskúmať a verejne prezentovať. Bez dôkazov nemôže vzniknúť dôvera," uzavrel Blix.