Washington 17. júla (TASR) - Americkí vedci oznámili, že našli skameneliny ďalších dvoch zástupcov operených dinosaurov. Jeden dostal meno Nothronychus a druhý, zatiaľ nepomenovaný, patril do skupiny coelurosaurov. Obidva dinosaury žili asi pred 90 miliónmi rokov, uprostred geologického obdobia krieda, v močaristých lesoch v dnešnej Severnej Amerike.
V tomto čase prechádzala Zem fázou extrémneho globálneho otepľovania. Polárne ľadové čiapočky sa topili, hladina morí stúpala a súš rýchlo ustupovala. Z tohto obdobia pochádza len málo pozostatkov dinosaurov, paleontológovia preto považujú najnovší nález za senzáciu. "Otvára nám okno do časovej periódy, o ktorej vieme veľmi málo," povedal Tom Holtz z University of Maryland pre BBC News Online.
Podľa Jima Kerklanda z Utah Geological Survey je Nothronychus v podstate zástupcom mäsožravých dinosaurov, ku ktorým patril aj obávaný Tyranosaurus rex a allosaurus. Nothronychus sa však v priebehu evolúcie asi zmenil na bylinožravca.
Toto šesť metrov dlhé a 3,6 metra vysoké zviera vážilo takmer jednu tonu. Nothronychus mal dlhý a tenký krk, malú hlavu, dlhé predné končatiny zakončené desaťcentimetrovými pazúrmi, veľké brucho a krátky chvost. Na rozdiel od svojich mäsožravých príbuzných chodil Nothronychus skôr vzpriamene.
Skameneliny dinosaurov sa našli v štáte Nové Mexiko pri hraniciach s Arizonou. "Nebojím sa povedať, že tento nález je najpozoruhodnejší za ostatných desať rokov," tvrdí Doug Wolfe, vedúci projektu Zuni Basin. Podobné nálezy už síce poznáme z Číny a Mongolska, ale v Severnej Amerike sú Nothronychus a nepomenovaný druh prvými zástupcami operených dinosaurov. Perie sa pravdepodobne nachádzalo na hlave, pozdĺž chrbtice a na nohách. Dinosaury sa tak výzorom najviac podobali dnešným emu.