Washington 16. júla (TASR) Operácia koronárnych ciev známa ako bypass zvyšuje riziko mŕtvice u pacientov, ktorí ju podstúpili krátko po tom, čo sa u nich prejavili silné bolesti v hrudníku, alebo mali infarkt. Vedci z Kanady, Poľska a Austrálie v pondelok zverejnili výsledky štúdie, ktorú vykonali v rokoch 1995-98 na 18.000 pacientov s nestabilným srdcovým svalom bolesťami v hrudi či utrpeli mierny infarkt. Ide o najväčšiu štúdiu svojho druhu.
Lekárski experti zistili, že pacientov, ktorí podstúpili bypass v priebehu dvoch týždňov od hospitalizácie kvôli srdcovým problémom, zasiahla mŕtvica dvakrát častejšie ako tých, čo sa podrobili operácii neskôr, a až štyrikrát častejšie ako kardiakov, čo bypass nepodstúpili. Výsledky štúdie sa objavili v magazíne Circulation, ktorý vydáva American Heart Association.
Pri operácii srdca s názvom bypass vytvorí chirurg okľuku okolo zablokovanej časti koronárnej artérie, čím sa obnoví prívod krvi do srdcového svalu. Počas tohto zákroku sa však môžu vytvoriť krvné zrazeniny, čo by následne mohlo ohroziť krvný obeh, znížiť prívod kyslíka do tkanív a spôsobiť krvácanie čoho výsledkom je porážka, upozornili experti.
V minulom desaťročí liečili lekári bolesti srdca a infarkty príliš agresívne. Štúdia však nedokázala zvýšené riziko porážky u pacientov, ktorí sa podrobili balónovej angioplastii.
Mŕtvica sa ako komplikácia po bypasse v podstate objavuje zriedka. Z 18.000 skúmaných pacientov postihla len 238, zato však v 46 percentách prípadov mala smrteľné následky. Komplikácie po bypasse nastávajú najmä u starších pacientov, cukrovkárov a ľudí s dispozíciami pre mŕtvicu, konštatovali vedci na záver.