Budapešť 13. februára (TASR) - Na mier v súvislosti s irackou krízou je ešte stále nádej. Maďarsko musí pôsobiť v smere mierového riešenia a musí viesť takú zahraničnú politiku, ktorá napomôže zlikvidovaniu rozdelenia Severoatlantickej aliancie a Európskej únie v tejto veci. Povedal to dnes po zasadnutí zahraničného výboru maďarského parlamentu jeho predseda Zsolt Németh.
Hlboká kríza vzťahu NATO a EÚ vo veci irackej krízy je desivá a destabilizačný vplyv Saddáma Husajna posilňuje to, ak medzinárodné spoločenstvo nevie ovládnuť situáciu. Konštatoval opozičný politik pred novinármi po neverejnej schôdzi, na ktorej výbor vypočul hlásenie šéfa Informačného úradu Józsefa Czukora o irackej kríze.
Podľa Németha je uvedený úrad mimoriadne dobre pripravený vo veci Iraku. Vyjadril nádej, že táto pripravenosť vo veľkej miere napomôže politické rozhodovanie.
"Husajn očividne nie je ochotný spolupracovať so zbrojnými inšpektormi OSN, čo napĺňa obavami, je to riskantné a zvyšuje to pravdepodobnosť vojny," konštatoval predseda výboru.
Bezpečnostné riziko Maďarska sa podľa predsedu mierne zvýšilo zriadením vojenskej základne v Taszári, ale od priemeru ohrozenia ostatných členských štátov NATO sa zásadne nelíši.
Podpredseda výboru a poslanec vládnych socialistov Gábor Hárs vyhlásil, že sa členovia zahraničného výboru mohli na dnešnom rokovaní presvedčiť o tom, že rizikové faktory Maďarska v súvislosti s Irakom sa podarilo znížiť na minimum.
(spravodajca TASR Ladislav Vallach) juh