Tokio 13. februára (TASR) - Severná Kórea sa minulý mesiac pripravovala na pozemnú skúšku motora pravdepodobne svojej rakety dlhého doletu Täpodong-2, avšak test napokon neuskutočnila.
Informovala o tom dnes japonská tlačová agentúra Kjódo s odvolaním sa na americké spravodajské zdroje, podľa ktorých sa začiatkom januára zvýšila činnosť v skúšobnom zariadení na severnom pobreží KĽDR. Nie je známe, či došlo až k vstreknutiu tekutého paliva do motora.
Existuje možnosť, že Severná Kórea, ktorá si uvedomuje, že ju sledujú americké špionážne satelity, nariadila nárast aktivity s cieľom dokázať Washingtonu svoj zámer vyrobiť strely dlhého doletu. Zdroje nevylúčili ani možnosť, že zastavenie plánovanej skúšky spôsobil nejaký problém.
Ústredná spravodajská služba (CIA) v stredu americký Senát informovala o tom, že severokórejské rakety Täpodong-2 sú schopné zasiahnuť Spojené štáty, i keď ich Pchjongjang ešte netestoval.
Japonský minister obrany Šigeru Išiba dnes vyhlásil, že jeho krajina by uskutočnila vojenský úder proti Severnej Kórei v prípade, ak by mala jednoznačný dôkaz, že komunistický štát je pripravený zaútočiť balistickými strelami.
Bolo by príliš neskoro, ak by raketa letela na Japonsko, povedal Išiba v rozhovore pre tlačovú agentúru Reuters. Tokio podľa neho použije vojenskú silu jedine ako sebaobranné opatrenie, ak KĽDR siahne po zbraniach a namieri ich na Japonsko.
Podľa Išibu by malo Japonsko spolu s USA vyvinúť protiraketový obranný systém, keďže nie je schopné brániť sa pred raketovým útokom KĽDR. Ako dodal, v Severnej Kórei je rozmiestnený nešpecifikovaný počet striel Rodong s doletom do 1200 kilometrov.
KĽDR poslednú raketovú skúšku uskutočnila v auguste 1998, keď ohromila svet vypálením strely Täpodong-1 ponad hlavný japonský ostrov Honšú. Neskôr informovala o zastavení testov, avšak koncom minulého roka vyhlásila, že jednostranné moratórium už neplatí. Podľa vojenských odborníkov Pchjongjang vyvíja rakety ako Täpodong-1 a -2 s doletmi do 6000 kilometrov.