Kyjev 13. februára (TASR) - Ukrajina plánuje požiadať Valné zhromaždenie OSN, aby uznalo hladomor v rokoch 1932-33, umelo vyvolaný stalinským komunistickým režimom, za prejav genocídy proti ukrajinskému národu. Vyplynulo to zo špeciálneho zasadania ukrajinského parlamentu o jednej z najtragickejších udalostí v histórii krajiny v súvislosti s jej 70. výročím.
Priznanie hladomoru na Ukrajine za akt genocídy má podľa vicepremiéra Dmytra Tabačnyka principiálny význam pre stabilizáciu spoločenských a politických vzťahov v krajine. Znamenalo by nezvratnosť demokratizácie, obnovenie historickej spravodlivosti a morálne uzdravenie niekoľkých pokolení.
"Masová fyzická likvidácia ukrajinských roľníkov umelým hladom bola vedomým teroristickým aktom politického systému proti mierumilovným obyvateľom. V dôsledku toho zmizli celé generácie ukrajinských poľnohospodárov, zničili sa sociálne základy národa, jeho tradície, duchovná kultúra a svojbytnosť," uviedol Tabačnyk.
Hladomor z 30. rokov označil za cynickú formu politického teroru stalinského režimu, za hlbokú sociálno-demografickú katastrofu 20. storočia všetkého ľudstva a nielen Ukrajiny. Sociálno-fyziologický pocit strachu v dôsledku masových komunistických represií a hladomorov sa podľa Tabačnyka vryl do génov národa a v určitej miere brzdí demokratizáciu spoločnosti.
Údaje o počte obetí najväčšieho hladomoru na Ukrajine v rokoch 1932-33 sa rozchádzajú, historici sa však stále viac prikláňajú k číslu sedem miliónov. Vtedy úmrtnosť v krajine päťnásobne prevyšovala pôrodnosť. Podobne vysoké straty populácie krajina utrpela počas druhej svetovej vojny. Rozsahom menšie hladomory boli na Ukrajine aj v rokoch 1921-23 a 1946-47.
Kanadský parlament tiež posudzuje návrh rezolúcie o uznaní hladomoru na Ukrajine v 30. rokoch za genocídu proti ukrajinskému národu a o vyhlásení Dňa pamiatky obetí hladomorov na Ukrajine. Informoval o tom predseda výboru ukrajinského parlamentu pre ľudské práva a národnostné menšiny Hennadij Udovenko. V Kanade žije početná komunita ukrajinských emigrantov. Udovenko navrhol vznik celoštátneho centra pre dokumentáciu o hladomoroch na Ukrajine. Prezident Leonid Kučma nariadil vláde pripraviť vznik Pamätného komplexu venovaného obetiam hladomorov a politických represií v 30. rokoch 20. storočia.
(spolupracovník TASR Martin Benko) ed