Washington/Paríž/Madrid/Mníchov 13. februára (TASR) - Ešte ani nepadol prvý výstrel, no politické napätie vyvolané hrozbou irackej vojny už spôsobilo ťažké zranenia trom nosným pilierom západnej spolupráce: európskej jednote, NATO a Bezpečnostnej rade OSN, konštatuje v Paríži vydávaný americký denník International Herald Tribune.
Španielske noviny ABC si zase všímajú situáciu v Nemecku a píšu, že kancelár Gerhard Schröder sa stal rukojemníkom Paríža. Všetku svoju dôveru vložil do Jacqua Chiraca napriek tomu, že Berlín mal po druhej svetovej vojne tradične najužšie vzťahy s Washingtonom.
"Nemecko môže kvôli spojenectvu s Francúzskom len stratiť a Schröder to už začína ľutovať," tvrdí ABC, podľa ktorého si spolkový kancelár pomaly uvedomuje, že francúzsko-nemecká os nie je Európa a že Európska únia v roku 2004 s 25 členmi bude komplexnejšia, pestrejšia a nepochybne menej závislá od Paríža a Berlína.
Mníchovský denník Süddeutsche Zeitung v tejto súvislosti upozorňuje, že Nemecko, Francúzsko a Belgicko možno nenapraviteľne poškodili vierohodnosť NATO, keď zablokovali plány aliancie na presun obranných kapacít do Turecka.
"Nemecká vláda mohla pokojne poslať do Turecka svojich vojakov a pritom nemusela zľaviť zo svojho odporu k politike Washingtonu voči Iraku. Namiesto toho sa ale Berlín rozhodol, že jeho opozícia voči politike USA je dôležitejšia než aliančné záväzky a obetoval NATO na oltár novej nemeckej zahraničnej politiky, konštatuje denník. Pritom NATO vyvinulo veľké úsilie, aby zostalo relevantné aj po skončení studenej vojny a má význam aj pre Nemecko, pripomína Süddeutsche Zeitung.
V USA prudko klesá popularita Francúzska i všetkého francúzskeho, píše Washington Post, ktorý si všimol, že jediným umením, ktoré sa vo Francúzsko od roku 1870 pestuje, je umenie ústupu.
Iný americký denník, New York Post, zase Paríž obvinil z nevďačnosti, lebo Francúzi vraj zabúdajú na obete amerických vojakov počas druhej svetovej vojny.
12 lb ed