SME

Powell: USA aktívne hľadajú možnosti odchodu Saddáma Husajna do exilu

Washington 12. februára (TASR) - Spojené štáty aktívne skúmajú možnosti azylu pre irackého prezidenta Saddáma Husajna a jeho popredných spolupracovníkov, ...

Washington 12. februára (TASR) - Spojené štáty aktívne skúmajú možnosti azylu pre irackého prezidenta Saddáma Husajna a jeho popredných spolupracovníkov, pričom pripúšťajú, že v tomto procese by mohli hrať úlohu aj ďalšie krajiny i samotná OSN.

Ako dnes uviedol minister zahraničných vecí USA Colin Powell pred americkými kongresmanmi, Spojené štáty v súčasnosti skúmajú, "ako by sa Husajnov odchod do azylu dal zorganizovať, kam by mal odísť, aká by sa mu poskytla ochrana a ako presne celý tento proces uskutočniť."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Predstavitelia americkej vlády už dlhší čas vyzývajú Saddáma Husajna, aby odstúpil a vyhol sa tak vojne proti svojej krajine, najnovšie Powellove poznámky sú však zatiaľ najjasnejším signálom, že Washington na tejto veci aktívne pracuje.

"My o tom nielen diskutujeme, ale sme v kontakte s niekoľkými krajinami, ktoré vyjadrili záujem odovzdať irackému režimu odkaz, že jeho čas sa naplnil a jedným zo spôsobov, ako predísť veľkému utrpeniu, je odstúpiť - pre Saddáma Husajna i celý jeho zástup," vyhlásil Powell.

Tento krok by v konečnom dôsledku podľa amerického ministra vyžadoval aj "istú formu účasti OSN," aby sa vykonal spôsobom, ktorý Saddáma zláka k tomu, aby sa sám podujal na odchod do azylu.

Šéf diplomacie USA nekonkretizoval, akú úlohu by mala OSN v tomto prípade hrať. Potvrdil však, že možnosť Saddámovho odchodu do exilu je Spojeným štátom sympatická, pretože by pomohla "vyhnúť sa mnohým problémom." "Najprv musíme odstrániť infekciu a potom môžeme začať s procesom liečenia," uzavrel Powell.

SkryťVypnúť reklamu

x x x

Damask - Pobočník Udaja Husajna, syna Saddáma Husajna, údajne emigroval počas nedávnej návštevy libanonskej metropoly Bejrút. Oznámil to dnes predseda irackej opozičnej strany Vlasť Mašán Džebúri.

Podľa jeho informácií Adíb Šában, pobočník Udaja, zmizol pred štyrmi dňami, keď odcestoval do Libanonu zo Saudskej Arábie, kde sa zúčastnil na športovom stretnutí spolu s delegáciou Irackého olympijského výboru.

Nepotvrdené správy hovoria, že Šában navštívil Libanon, aby pre Udaja Husajna kúpil diamanty. Keď sa však jeho delegácia mala vrátiť domov, Husajnov pobočník zbehol.

Zdroje irackej opozície sa domnievajú, že sa mu mohlo podariť získať útočisko na veľvyslanectve niektorej západnej krajiny výmenou za informácie o Udajových obchodných aktivitách v Perzskom zálive.

SkryťVypnúť reklamu

1 3 zt np

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 070
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 589
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 161
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 438
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 635
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 615
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 271
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 864
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu.

Özel na sociálnej sieti napísal, že „23. apríl nemožno zakázať".


TASR
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Rezort údajne ideologicky nesúhlasí s prezidentskou administratívou.


TASR 1

Dôvodom je zrejme aj holandská podpora Ukrajiny.


TASR
Pápež František počas posledného požehnávania vo Veľkonočnú nedeľu poobede.

Väčšina svetových lídrov mala do Vatikánu doraziť v sobotu a odísť v ten istý deň.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu