Brusel 12. februára (TASR) - Najvyšší belgický odvolací súd dnes rozhodol, že žalobu na izraelského premiéra Ariela Šarona, ktorého obvinili z genocídy, môže belgický súd posúdiť po jeho odchode z funkcie premiéra, ktorá mu zabezpečuje imunitu.
Súd rozhodol o odvolaní žalobcov proti rozhodnutiu súdu prvej inštancie z júna 2002, podľa ktorého Šarona nemožno stíhať, lebo nie je v Belgicku.
Žalobcovia podali na Šarona žalobu v Belgicku podľa zákona, ktorý umožňuje stíhať v tejto krajine páchateľov genocídy a zločinov proti ľudskosti bez ohľadu na to, kde boli spáchané.
Žalobcovia žalujú v Belgicku izraelského premiéra Ariela Šarona za jeho úlohu v masakrách Palestínčanov, ku ktorým došlo v libanonských utečeneckých táboroch Sabra a Šatíla v roku 1982.
Samotných vrážd v táboroch na predmestí Bejrútu sa vtedy dopustili libanonské kresťanské milície, ale Palestínčania vinu za ich vyčíňanie pripisujú Šaronovi, ktorý bol vtedy izraelským ministrom obrany a v tejto funkcii riadil inváziu izraelskej armády do Libanonu.
V júni 2002 britská televízna stanica BBC prvýkrát odvysielala dokument o udalostiach v roku 1982 v Libanone a pred dvoma týždňami ho BBC znovu zaradila do vysielania spolu s belgickou verejnoprávnou televíziou RTBF.
Relácia, ktorú izraelskí predstavitelia nazvali tendenčnou, vzbudila v Izraeli veľké pobúrenie a viedla aj k oficiálnym diplomatickým protestom. Pri útokoch na palestínske utečenecké tábory Sabra a Šatíla zahynulo niekoľko stoviek ľudí.
Izraelská armáda v septembri 1982 obkľúčila pri svojom postupe na libanonskom území Sabru a Šatílu a poverila prehľadávaním táborov jednotky libanonských kresťanských milícií.
Ozbrojenci týchto milícií a takzvanej Libanonskej armády, bojujúci ako spojenci Izraela, pri trojdňovom pátraní po palestínskych aktivistoch zmasakrovali stovky neozbrojených civilistov.
Celkom 23 Palestínčanov, ktorí udalosti v Sabre a Šatíle prežili, podalo kolektívnu žalobu na Šarona v Belgicku na základe belgického zákona z roku 1993, priznávajúceho po novelizácii belgickým súdom univerzálnu kompetenciu súdiť zločiny proti ľudskosti.
V roku 1983 izraelská vyšetrovacia komisia pripísala "nepriamu a osobnú" zodpovednosť za vraždenie v táboroch Sabra a Šatíla Šaronovi, ktorý následkom tohto škandálu odstúpil z funkcie ministra obrany hebrejského štátu.
Bruselský súd by mal o kompetencii vyšetrovacieho sudcu, ktorý sa žalobou zaoberá, rozhodnúť 28. novembra. K vysielaniu dokumentu BBC v belgickej televízii došlo zrejme práve v tejto súvislosti.
Vzťahy medzi Izraelom a Belgickom sa od podania žaloby na Šarona veľmi zhoršili. Prejavilo sa to aj počas vlaňajšej návštevy delegácie Európskej únie v Izraeli na čele s belgickým premiérom Guyom Verhofstadtom.
Jeruzalemský starosta Ehud Olmert priamo vyzval Ariela Šarona, aby Verhofstadta, podľa neho "podliaka", neprijal. Stretnutie izraelského premiéra Šarona s delegáciou európskeho spoločenstva na čele s Verhofstadtom sa napokon uskutočnilo, ale rokovania prebiehali vo veľmi napätej atmosfére a nepriniesli žiadny výsledok.
Izraelská strana považuje snahu Belgicka súdiť izraelského predsedu vlády Šarona za "veľmi divnú". Napriek tomu však súdnu procedúru berie veľmi vážne a vydala príslušné pokyny pre právnikov, ktorí v Belgicku zastupujú záujmy Izraela, ako majú vo veci žaloby vystupovať.
"Na jednej strane nám hovoria, že urobia všetko, čo je v ich silách, aby uzavreli prípad žaloby na Šarona čo možno najskôr, a na druhej strane prispievajú k vytváraniu protiizraelskej a protišaronovskej atmosféry v Belgicku," vyhlásil v tejto súvislosti nemenovaný izraelský predstaviteľ.
Nájdu sa však aj takí Izraelčania, ktorí belgický postoj považujú za novú antisemitskú vlnu v tejto krajine. Izraelská pravica sa svojou kritikou Belgicka neuspokojila a chce postupovať rovnako proti predsedovi palestínskej samosprávy Jásirovi Arafatovi, ktorého hodlá v Bruseli žalovať podľa toho istého zákona za údajné ním spáchané "zločiny proti ľudskosti".
V tejto súvislosti stojí za zmienku aj to, že skupina izraelských obetí palestínskeho terorizmu podala v Belgicku podľa toho istého zákona žaloby na palestínskeho prezidenta Jásira Arafata. O tomto podaní belgický súd ešte nerozhodol.