Tel Aviv 12. februára (TASR) - Izrael je pripravený na akékoľvek dôsledky vojny v Iraku, vyhlásil dnes izraelský premiér Ariel Šaron na základni Ein Šemer s protiraketovým systémom Arrow.
Izraelská armáda sa pripravuje na možný Spojenými štátmi vedený útok na Bagdad a prijíma preventívne opatrenia pre prípad, že by Irak opäť vystrelil rakety Scud na Izrael - ako vo vojne v Perzskom zálive v roku 1991.
Šaron však povedal, že je len malá pravdepodobnosť, že iracký vodca Saddám Husajn si Izrael vyberie za terč. Armáda podľa neho robí dôkladné prípravy na akýkoľvek chemický či biologický útok a vyzval obyvateľstvo, aby bolo pokojné.
Ochrane krajiny má poslúžiť aj protiraketový systém Arrow, vyvinutý Izraelom a USA po vojne v roku 1991, počas ktorej sa dostatočne neosvedčil protiraketový systém Patriot. V prípade nového irackého útoku Izrael použije najskôr systém Arrow a Patriot ako zálohu.
Ako dnes informoval denník Maariv izraelské aerolínie a cestovné kancelárie sa začali pripravovať na masový odchod Izraelčanov z krajiny po prípadnom vypuknutí vojny s Irakom.
Cestovné kancelárie už pre ľudí, ktorí budú chcieť utiecť pred možnou irackou odvetou, údajne rezervovali stovky hotelových izieb v neďalekých krajinách, ako je Grécko a Cyprus. Okrem toho stovky Izraelčanov - najmä z vnútrozemia - už zložili zálohu za rezervované izby na severe krajiny, Jeruzaleme a južnom prímorskom rekreačnom centre Eilat, pokračuje Maariv.
Letecké spoločnosti Arkia a Israir plánujú "raketové" lety z telavivského letiska Še Dov do Eilatu, na Cyprus a ďalších krajín v regióne. Lístky na tieto lety si budú môcť pasažieri zakúpiť priamo na mieste. Každé lietadlo, ktoré sa zaplní, odštartuje.
V kritickej situácii si budú môcť aj pasažieri spoločnosti El Al, ktorej stroje štartujú z letiska Ben-Gurion, kupovať lístky na poslednú chvíľu.
Počas vojny v Perzskom zálive v roku 1991 opustili krajinu desaťtisíce Izraelčanov. Irak vtedy na židovský štát vystrelil asi 40 rakiet typu Scud sovietskej výroby s konvenčnými hlavicami.
Predstavitelia izraelskej bezpečnosti v súčasnosti považujú za minimálnu možnosť, že by rakety dopadli na územie krajiny. Podľa nich sa schopnosť Iraku odpáliť rakety od roku 1991 výrazne znížila, kým možnosti Izraelu zachytiť vystrelené rakety sa výrazne zvýšili vďaka protiraketovým systémom Arrow a Patriot.
Generál Moše Jaalon - náčelník štábu izraelskej armády - v utorok nevylúčil, že Saddám by sa v prípade blížiacej porážky mohol pokúsiť použiť nekonvenčné - chemické či biologické - zbrane, ktoré Irak podľa Washingtonu vlastní.