Moskva 16. júla (TASR) Medzinárodný technický tím poverený vytiahnutím stroskotanej ruskej atómovej ponorky Kursk z dna Barentsovho mora zavŕšil dnes jeden z posledných prípravných krokov tejto technicky zložitej a finančne náročnej operácie. Nórske bezposádkové hlbokomorské plavidlo zmeralo úroveň radiácie v okolí vraku.
Opakovaná kontrola radiácie je nevyhnutná na zaistenie bezpečnosti hlbinných potápačov, ktorí budú nasadení pri akcii. Prvotné dáta ukázali, že radiácia neprekročila prirodzené hodnoty. Veliteľstvo ruského námorníctva v čase po nehode zdôraznilo, že dva jadrové reaktory plavidla sa po nehode samočinne uzavreli a sú bezpečné.
Celá posádka Kurska, v počte 118 mužov, zahynula pri havárii 12. augusta minulého roku. Plavidlo kleslo do hĺbky viac ako 100 metrov po sérii doteraz nevysvetlených explózii na jeho palube. Vyťahovanie supermodernej ponorky a pýchy ruského vojenského námorníctva má trvať dva mesiace.
Na miesto operácie v nedeľu priplávala nórska loď Mayo, na ktorej palube sú experti a najmodernejšia technika. Kremeľ má čoskoro vyslať zo severoruského prístavu Murmansk desiatky domácich a zahraničných novinárov, ktorí budú sledovať začiatok operácie. Tento postup je v ostrom kontraste s tajnostkárstvom, ktoré zahaľovalo minuloročnú pohromu.
K vyzdvihnutiu vraku vedú Moskvu nielen obavy expertov, aby dva reaktory ponorky v budúcnosti nezamorili životné prostredie v ruských pobrežných vodách, ale predovšetkým verejný sľub prezidenta Vladimira Putina rodinám obetí.