MOSKVA. Len pár hodín po tom, čo v septembri Rusko oznámilo intervenciu do Sýrie, sa štátni televízni producenti ponáhľali, aby čo najskôr dohodli hostí do drsnej televíznej debaty o najnovšom dobrodružstve Ruska v zahraničí.
Pre amerického novinára v Moskve Michaela Bohma, vzácneho zahraničného hosťa v ruských politických debatách, nebolo živé vysielanie ničím nezvyčajným. Ale aj pre neho to bol mimoriadne ťažký deň.
„Pozvali asi šesť Sýrčanov – všetkých proasadovských!“ spomínal po relácii na podporovateľov sýrskeho prezidenta Bašára Asada, ruského spojenca. „Všetci chválili Putina za záchranu Sýrie. Všetci ďakovali Putinovi za to, že je najlepším prezidentom na svete.“
Hostia s iným názorom
Toto je bežná výčitka tých, ktorí sa ako outsideri zapoja do drsných ruských talkšou. Vždy sú vnímaní ako ľudí zo Západu, ktorí obraňujú Spojené štáty alebo NATO, ukrajinských nacionalistov, ktorí odsudzujú ruskú agresiu, a hŕstku Rusov, ktorí oponujú prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Ich konzervatívni oponenti v diskusii ich nazývajú zradcami a špiónmi. Ostatní Putinovi odporcovia ich považujú za obetných baránkov v celonárodnom televíznom potvrdení toho, že Rusko má pravdu.
Títo hostia však tvrdia, že chcú využiť silu televízie v Rusku, aby sa mohli dostať až k divákom. „Je to o schopnosti prezentovať opačný uhol pohľadu,“ hovorí častý hosť diskusií Bohm. Aj keď ho v diskusii umlčali iní hostia a niekedy aj moderátor, nikdy ho vyslovene necenzurovali.