Washington 11. februára (TASR) - Ťažba uránu v Iráne pre jadrové elektrárne je súčasťou jeho snahy vyvinúť jadrový zbrojný program. Uviedol to v pondelok Biely dom v reakcii na správy o úspešnom vyťažení uránu a zámere spracovávať použité palivo z reaktorov priamo v krajine.
Táto ťažba "vyvoláva otázky o iránskom predpokladanom mierovom nukleárnom programe", pretože Rusko, ktoré pomáha Iránu s budovaním jadrových elektrární, sa už zaviazalo dodávať urán pre reaktory, vyhlásil hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Richard Boucher. Podľa neho iránske ambiciózne a nákladné snahy skompletizovať jadrový palivový cyklus dávajú zmysel, iba ak by podporovali zbrojný nukleárny program.
Vedúci iránskej Organizácie pre atómovú energiu predtým informoval o začatí predbežných prác na závode na výrobu obohateného uránu. Irán podľa Gholamríza Akazadího spustil aj "veľmi rozsiahly" výskum v tejto oblasti.
Teherán trvá na tom, že v atómových elektrárňach bude len vyrábať elektrickú energiu, a pripomenul, že pozval do svojich zariadení inšpektorov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE).
Podľa hovorkyne MAAE nie sú plány Teheránu na ťažbu a spracovanie uránu prekvapením, keďže organizácia OSN o iránskom prieskumnom projekte vie už niekoľko rokov.
Prezident Muhammad Chatámí v nedeľu oznámil, že v strednom Iráne objavili ložisko uránu a začali ťažbu v uránovej bani. V neďalekých mestách založili zariadenia, v ktorých budú vyrábať palivo pre budúce jadrové elektrárne. Podľa Chatámího je jeho krajina rozhodnutá využiť pokročilú nukleárnu technológiu na mierové účely.
Vysokopostavení predstavitelia MAAE navštívili túto baňu už v roku 1992, pričom Irán agentúru v septembri oficiálne informoval o plánoch vyvinúť ambiciózny program, ktorý by zahŕňal celý nukleárny palivový cyklus. Generálny riaditeľ MAAE Mohamed El Baradei má s tímom inšpektorov preveriť zariadenia počas návštevy 25. februára.
Prezident USA George W. Bush vlani označil Irán spolu so Severnou Kóreou a Irakom za "os zla" snažiacu sa získať zbrane hromadného ničenia a podporujúcu terorizmus. Teherán americké obvinenia popiera. Podľa predstaviteľov USA Iránu vo výrobe jadrovej výzbroje bránil najmä nedostatok štiepneho materiálu.
Vôbec prvú atómovú elektráreň v Iráne momentálne budujú v južnom prístave na pobreží Perzského zálivu Rusi, ktorí do nej podľa dohody majú aj dodávať palivo.