Praha 16. júla (TASR) - Českí vyšetrovatelia doteraz vypočuli približne štvrtinu z celkového počtu 117 osôb, ktoré v rokoch 1991-92 získali neoprávnene negatívne lustračné osvedčenia. "Zatiaľ výsledky smerujú skôr k tomu, že išlo skutočne o nedbalosť," povedal dnes pre TASR šéf osobitného odboru vyšetrovania Martin Hádek.
"Zatiaľ nám nikto z vypočutých osôb neuviedol, že by bol nejakým spôsobom vydieraný, alebo k niečomu nútený," dodal Hádek. Medzi 117 osobami, ktoré je potrebné vypočuť, je viac ako 20 osôb s trvalým pobytom na Slovensku. Českí vyšetrovatelia budú v tomto prípade spolupracovať so slovenskými kolegami, ktorých by mali osloviť približne v auguste.
"Ešte sme im nezaslali oficiálnu žiadosť. Najskôr si chceme vyhodnotiť naše veci a potom slovenskú políciu požiadame o výsluch týchto osôb, alebo by sme sa dohodli, že ich vypočujeme na Slovensku," dodal Hádek.
Českí vyšetrovatelia v prípade negatívnych lustračných osvedčení bývalých pracovníkov vojenskej kontrarozviedky najskôr vypočujú majiteľov týchto dokumentov a potom budú nasledovať výsluchy zamestnancov bývalého federálneho ministerstva vnútra, ktoré bolo zodpovedné za vydávanie osvedčení.
Ako dodal Hádek, je otázne, či budú vypočúvať aj bývalého ministra Jána Langoša, alebo len niektorých nižších úradníkov. "Nám ide skôr o ten samotný mechanizmus, prečo k tomu došlo," dodal Hádek. Šéf vyšetrovateľov si zatiaľ netrúfa odhadnúť, kedy by mohlo dôjsť k ukončeniu vyšetrovania, aj vzhľadom na súčasné dovolenkové obdobie.
Bezpečnostný odbor českého ministerstva vnútra minulý týždeň ukončil kontrolu 150.000 lustračných osvedčení vydaných od roku 1992, ktoré sa týkali bývalej vojenskej kontrarozviedky. Ako pre TASR potvrdil šéf odboru Aleš Šulc, objavili 117 falošných lustračných osvedčení zo začiatku roku 1992.
Český minister vnútra Stanislav Gross v júni informoval o objave neoprávnených negatívnych lustrácií agentov bývalej vojenskej kontrarozviedky, ktoré boli vydané v rokoch 1991-92. V tejto súvislosti Gross podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa a zodpovednosť za škandál podľa neho nesie vtedajšie ministerstvo vnútra.
Ján Langoš, ktorý pôsobil na čele rezortu v rokoch 1990-92, a jeho vtedajší námestník Jan Ruml však akúkoľvek vinu odmietajú. Zodpovednosť podľa nich padá na vtedajší rezort obrany, pod ktorý bola prevedená vojenská kontrarozviedka.
(spravodajkyňa TASR Katarína Korgová) dem