Košice 16. júla (TASR) - Studený zábal vo vlhkom uteráku je najúčinnejšia prvá pomoc pre psy pri prehriatí organizmu. Počas tropických horúčav to najčastejšie hrozí štvornohým najlepším priateľom človeka v panelákoch a pri prevoze autom.
"Zvieratá nemajú potné žľazy a nadbytočnú teplotu odvádzajú kontaktom s chladným miestom alebo dychom - hyperventiláciou", vysvetľuje Imrich Šoltés z Veterinárneho združenia Cassovet na Kežmarskej ulici v Košiciach. V rozhovore pre TASR ďalej dodal, že termoregulačný problém nastáva veľmi často v automobiloch, kde sa teplota pohybuje aj vyše štyridsať stupňov. Horúci vzduch pes hyperventiluje dýchaním, a tak nasáva znova teplejší vzduch, čo vyvoláva prehriatie organizmu. Upozornil, že môže dôjsť k opuchu mozgu, pretlaku v pľúcnom obehu a dokonca k skolabovaniu. Prevencia je podľa veterinára jednoduchá - dostatočné vetranie, ako aj prestávka v prírode, na dlhších trasách s osviežením sa vodou.
Pokiaľ pes zostáva počas horúcich dní v byte, úľavou mu je dostatočná ventilácia, zatiahnuté žalúzie a miska s odstátou vodou. Cirkulačné poruchy a následný problém s okysličovaním organizmu hrozia najmä starším psom. Ťažké dýchanie a neprimeraná malátnosť by mali primäť ich majiteľov k návšteve veterinárnej ambulancie.
Najčastejším trápením je v týchto dňoch popri vysokých teplotách vzduchu divý jačmeň, ktorý sa psom zapichuje do labiek. Osina je podľa doktora Šoltésa neplechou, ktorá sa dostáva z nohy do uší alebo putuje do rôznych častí tela a spôsobuje lokálny zápal. V komplikovaných prípadoch je potrebný operačný zákrok. "Stačí, aby verejné priestranstvá ich správcovia kosili pravidelne", dodal veterinár, ktorý denne ošetrí priemerne tridsať našich štvornohých miláčikov.