RIJÁD, BEJRÚT, ANKARA. Sýrsky prezident Bašár Asad by sa mal vzdať moci na začiatku prechodného obdobia, uvádza sa vo štvrtkovom záverečnom vyhlásení sýrskych opozičných skupín, ktoré sa stretli na rokovaniach v Saudskej Arábii s cieľom prezentovať jednotný postoj na prípadných rokovaniach s režimom v Damasku.
Podporili demokraciu, počítajú aj so ženami Podľa agentúry Reuters účastníci rokovaní podporili "demokratický mechanizmus prostredníctvom pluralitného režimu reprezentujúceho všetky sektory sýrskeho ľudu" vrátane žien. Zároveň sa zaviazali zachovať sýrske štátne inštitúcie a reštrukturalizovať armádu a bezpečnostné služby.
Opozícia sa dohodla aj na vytvorení orgánu, ktorý bude zahŕňať politické a ozbrojené frakcie a povedie prípravy pre prípadné mierové rokovania s Damaskom.
Podľa Munzira Akbíka, člena Sýrskej národnej koalície, bude v 25-člennom orgáne šesť zástupcov koalície, šesť z povstaleckých frakcií, päť z opozície sídliacej v Damasku a osem nezávislých osôb.
Iránu sa nepáčia niektoré skupiny Irán, blízky spojenec Bašára Asada, reagoval vyhlásením, že na rokovaniach v Rijáde sa zúčastnili aj skupiny napojené na teroristickú organizáciu Islamský štát.
"Tieto teroristické skupiny nedostanú možnosť rozhodnúť o budúcnosti Sýrie," zdôraznil námestník iránskeho ministra zahraničných vecí Hosejn Amír Abdollahján.
Šiitský Irán, súper sunnitskej Saudskej Arábie, opakovane tvrdil, že konferencia v Rijáde povedie k neúspechu rokovaní o ukončení vojny v Sýrii.
Predstavitelia Ahrár aš-Šám ohlásili odchod z konferencie Sýrska islamistická povstalecká skupina Ahrár aš-Šám oznámila, že z konferencie odchádza.
Podľa agentúry Reuters Ahrár aš-Šám ako dôvod svojho odchodu z rokovaní uviedol, že úlohe "revolučných skupín" nebol priznaný patričný význam. Skupina kritizovala priznanie "hlavnej úlohy" vnútornej opozícii - Národnému koordinačnému orgánu pre demokratickú zmenu (NCB).
Ahrár aš-Šám kritizoval aj samotnú konferenciu, ktorá podľa neho "nepotvrdila moslimskú identitu našich ľudí".
Napriek tomu však záverečné vyhlásenie sýrskych opozičných skupín a aktivistov podpísali.
#BREAKING - @AFP - Syrian armed rebel group Ahrar ash-Sham says quitting Riyadh talks, citing role of regime in process
— Andrew Beatty (@AndrewBeatty) December 10, 2015 Konferencia o jednotnej vízii Ako v stredu informovala agentúra DPA, na konferenciu prišli aj zástupcovia Armády islamu.
Ahrár aš-Šám a Armáda islamu, skupiny, ktoré v Sýrii bojujú po boku odnože al-Káidy, Frontu an-Nusra, sa doteraz iba výnimočne zišli s umiernenejšou politickou opozíciou.
Konferencia v Rijáde má za cieľ dosiahnuť jednotnú víziu budúcej Sýrie a vytvoriť spoločný výbor, ktorý bude opozíciu reprezentovať na budúcich rokovaniach.
Stretnutie v saudskoarabskej metropole nadväzuje na októbrové viedenské rokovania diplomatov z 20 krajín, na ktorom sa po prvý raz zúčastnil Irán, blízky spojenec sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Ďalšie podobné stretnutie je naplánované na január.