Merkelovú označil časopis TIME za najsilnejšieho lídra Európy. Zasiahla do migračnej krízy, ochrany hraníc Európy aj po útokoch v Paríži.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Osobnosťou roka 2015 sa podľa amerického časopisu TIME stala 61-ročná nemecká kancelárka Angela Merkelová.
Časopis TIME ju označil za najsilnejšieho európskeho lídra. Kancelárka podľa časopisu zažila v tomto roku najvýraznejšie aj najťažšie momenty - stala sa tvárou migračnej krízy, za ktorú ju dnes mnohí kritizujú. Bola hlasom Únie v rozhovoroch s Ruskom a viedla aj rokovania s krachujúcim Gréckom.
Angela Merkelová: Krízová manažérka, ktorá ochránila Nemcov
Iné hodnoty Osobnosti roka
2014: Bojovníci proti ebole.
2013: Pápež František.
2012: Americký prezident Barack Obama.
2011: Protestujúci človek. V Arabskom svete aj na Wall Street.
2010: Zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg.
2009: Šéf americkej centrálnej banky Ben Bernanke.
2008: Americký prezident Barack Obama
2007: Ruský prezident Vladimir Putin.
2006: Vy. Magazín vybral za osobnosť roka tvorcov internetu teda všetkých.
2005: Dobrí samaritáni. Rockera Bona a miliardára Billa Gatesa s manželkou ocenil časopis za podporu chudobných krajín.
„Žiadny štýl, mávanie či charizma, len preživší zmysel pre moc a vedecká oddanosť k dátam,“ opisuje jej politické vystupovanie magazín TIME.
Aj keď sa v roku 2005 dostala na čelo krajiny so štvrtou najsilnejšou ekonomikou na svete, mnohí Merkelovú podceňovali. Dnes opisujú jej cestu od dcéry luteránskeho pastora vo Východnom Nemecku po lídra kontinentu.
Časopis spomína rokovania o gréckych dlhoch aj telefonáty s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
Nemecká kancelárka si titul vyslúžila za to, že „žiadala od svojej krajiny viac, akoby si trúfla väčšina politikov, za pevný postoj proti tyranii aj účelnosti a za poskytnutie neotrasiteľného morálneho líderstva vo svete, kde je to nedostatkový tovar,“ píše TIME.
Merkelovej popularita v Nemecku však klesá práve pre ústretový pohľad na utečeneckú krízu. Len v tomto roku v Nemecku o azyl požiadalo takmer milión utečencov.
Výzvou pre ňu bude aj budúcotýždňový kongres jej Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU), kde čelí čoraz väčšiemu tlaku od spolustraníkov aj partnerov.
"Merkelová sa oháňala inými hodnotami - ľudskosťou, veľkorysosťou a toleranciou - aby ukázala, ako môže byť veľká sila Nemecka využitá na záchranu a nie zničenie," napísala editorka TIME Nancy Gibbsová.
Merkelová je len štvrtou ženou, ktorá samostatne získala titul Osobnosť roka. Predtým bola na titulnej strane filipínska prezidentka Corazon Aquinová, britská kráľovná Alžbeta a vojvodkyňa z Windsoru Wallis Simpsonová.
Výrazný, nie pozitívny Titul, ktorý editori amerického časopisu od roku 1927 udeľujú osobnostiam či hnutiam, ktoré najviac ovplyvnili svetové danie, či už v dobrom alebo v zlom, získala len ako štvrtá samotná žena v histórii. Predtým bola na titulnej strane špeciálneho čísla filipínska prezidenta Corazon Aquinová, britská kráľovná Alžbeta a vojvodkyňa z Windsoru Wallis Simpsonová. Aj samotný titul muž roka zmenili na osobnosť až v roku 1999.
Merkelová sa zaradila medzi osobnosti ako pápež František, George Bush, Charles de Gaulle, Adolf Hitler či Josif Stalin.
Bezprostredne za Merkelovou sú líder Islamského štátu Abú Bakr al-Bagdádí a podnikateľ a kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Medzi čitateľmi časopisu zvíťazil v pondelok demokratický kandidát Bernie Sanders.
Magazín v pondelok uverejnil užší výber, z ktorého zostavil záverečné poradie. Boli medzi nimi aktivisti hnutia Black Lives Matter (Na životoch černochov záleží), celebrita Caitlyn Jennerová, ktorá podstúpila zmenu pohlavia, šéf spoločnosti Uber Travis Kalanick, ruský prezident Vladimir Putin či iránsky prezident Hassán Ruhání.
Aj keď jej menovanie za osobnosť roka si na internete vyžiadalo rôzne reakcie, editorka časopisu jej voľbu obhajovala aj vo vysielaní televízie MSNBC: „Nikto nebol toľko skúšaný, ako ona.“
See every Person of the Year cover in 15 seconds https://t.co/4FBVhie37p #TIMEPOY https://t.co/byfU6tyGFb
— TIME.com (@TIME) December 9, 2015