Luxemburg 10. februára (TASR) - V Luxemburgu dnes predstavili nový databázový systém EURODAC, ktorý eviduje digitálne odtlačky prstov všetkých žiadateľov o azyl v štátoch EÚ. Krajiny 15-členného európskeho bloku každoročne zaznamenajú až 400.000 azylantov.
Novú databázu oficiálne predstavil komisár EÚ pre spravodlivosť a vnútro Antonio Vitorino a luxemburský minister spravodlivosti Luc Frieden v centrálnom počítačovom serveri EÚ v Luxemburgu, systém však v praxi funguje už od 15. januára.
Databáza EURODAC uchováva odtlačky prstov s priradeným kódovým číslom (nie skutočným menom) každého žiadateľa o azyl. Cieľom systému je zlepšiť spracovávanie prihlášok o azyl v krajinách EÚ a zároveň zabrániť viacnásobnému podaniu prihlášky jednou osobou.
Podľa Európskej komisie došlo v minulosti k prípadom, že vypočítaví azylanti požiadali o azyl naraz v rozličných krajinách EÚ, v dôsledku čoho poberali viacnásobné sociálne dávky. K takýmto prípadom došlo podľa odhadov EK v desiatich až 20 percentách.
Nová databáza umožní medzinárodné porovnanie, na základe čoho budú spracovávatelia v každej členskej krajine vedieť, či sa konkrétny žiadateľ už predtým uchádzal o azyl v inej krajine EÚ.
Systém EURODAC umožní ktorejkoľvek krajine poslať azylanta späť do krajiny, kde o azyl požiadal po prvý raz. Ako uviedol Vitorino, nový systém umožní úradom rýchlejšie spracovávať žiadosti o azyl a zároveň spravodlivejšie distribuovať imigrantov v rámci celej EÚ.
Systém tiež poskytne "lepšiu ochranu tým, ktorí skutočne potrebujú pomoc," zdôraznil Vitorino, pretože údaje uložené v databáze sa použijú výlučne na spracovávanie žiadostí o azyl. Komisár ubezpečil, že žiadne informácie uložené v systéme EURODAC nebudú zneužité a EÚ ich neposkytne krajinám pôvodu azylantov.
Na projekte, ktorý má na úvod fungovať jeden rok, sa zúčastňuje okrem Dánska všetkých zvyšných 14 členských krajín EÚ plus Island a Nórsko. Po roku prejde systém revíziou EK.
EURODAC má podľa luxemburského ministra spravodlivosti prispieť k harmonizácii a jednotnosti európskej azylovej politiky, ktorá krajinám EÚ zatiaľ stále chýba.
Do roku 2004 má nová databáza obsahovať dva milióny registrácií a bude schopná vykonávať 500.000 porovnaní za sekundu. V databáze budú uložené informácie o odtlačkoch prstov a pohlaví azylanta, ako aj čas a miesto, kde prvý raz požiadal o azyl. Ktorákoľvek krajina EÚ, požadujúca informácie o konkrétnom žiadateľovi, bude musieť čakať na odpoveď z Luxemburgu najviac 24 hodín.