Brusel 10. februára (TASR) - Členské štáty NATO sa ani na druhom dnešnom mimoriadnom rokovaní v Bruseli nedohodli na začatí plánovania posilnenej ochrany Turecka v rámci irackej krízy. Oznámil to generálny tajomník aliancie George Robertson s tým, že obavy o bezpečnosť Turecka sú "legitímne".
Veľvyslanci NATO sa podľa neho opäť stretnú v utorok o 11.00 h, čo zrejme povedie aj k zmenám v programe návštevy predsedu Národnej rady SR Pavla Hrušovského. Ten má totiž o 11.40 h rokovať s Robertsonom, ktorý však bude musieť byť prítomný na rokovaní Severoatlantickej rady.
Rozhodnutie NATO začať plánovanie pomoci USA v prípade útoku na Irak, vrátane posilnenej ochrany Turecka, zablokovali dnes predpoludním predpoludním Francúzsko, Belgicko a Nemecko. Tvrdia totiž, že rozhodnutie o pomoci už v tejto etape by podkopalo úsilie o diplomatické vyriešenie irackej krízy a dalo zelenú vojne.
Konsenzus nedosiahli členské krajiny ani na večernej schôdzke. "Väčšina členov NATO dnes zdôraznila naliehavú potrebu prijať rozhodnutie. Bohužiaľ ešte stále sme nedosiahli konsenzus," oznámil na brífingu Robertson.
Veľvyslanci si podľa neho vypočuli správu predsedu vojenského výboru NATO Haralda Kujata, z ktorej vyplynulo, že "Turecko má legitímne obavy" o svoju bezpečnosť a že "hrozba je reálna".
Neformálne rokovania medzi členskými štátmi budú podľa šéfa NATO pokračovať celú noc, Severoatlantická rada na úrovni veľvyslancov sa opäť zíde v utorok o 11.00 h SEČ. "Budeme naďalej tvrdo pracovať, aby sme dosiahli dohodu v čo najkratšom čase," ubezpečil Robertson.
Podľa jeho slov nie je medzi 19 členmi NATO žiadna krajina, ktorá by si neuvedomovala, že "čím dlhšie to potrvá, tým horšie to bude pre alianciu i jej členov".
Šéf NATO nechcel komentovať tvrdenia, že ide o jednu z najvážnejších kríz aliancie v jej 54-ročnej histórii. Nechcem podceňovať vážnosť nezhôd vnútri NATO, ale týkajú sa načasovania konkrétnej úlohy, a nie podstaty, ubezpečil.
Tri krajiny, ktoré dnes rozhodnutie NATO o pomoci Američanom zablokovali, vydali medzitým vyhlásenie, v ktorom potvrdili svoju oddanosť a solidaritu s alianciou.
"Francúzsko, Belgicko a Nemecko potvrdzujú svoje odhodlanie plniť všetky povinnosti v duchu Severoatlantickej zmluvy voči svojim spojencom, najmä Turecku," uviedli. Francúzsky zdroj však novinárom povedal, že Paríž považuje "okamžité opatrenia" NATO na ochranu Turecka za predčasné.
"Záleží nám na bezpečnosti Turecka, ale nemyslíme si, že treba prijať okamžité opatrenia," uviedol zdroj krátko pred začiatkom druhej mimoriadnej schôdzky veľvyslancov.
Turecko požiadalo predpoludním spojencov o konzultácie podľa článku č. 4 zmluvy o NATO. Podľa tohto článku musia spojenci spoločne konzultovať vždy, keď podľa názoru ktoréhokoľvek z nich bude ohrozená územná celistvosť, politická nezávislosť alebo bezpečnosť zmluvnej strany.
Neschopnosť aliancie prijať rozhodnutie rozhnevala USA. Americký minister obrany Donald Rumsfeld označil konanie Francúzska, Nemecka a Belgicka za "vážnu chybu". Dodal však, že rozhodnutie týchto krajín neovplyvní plánovanie USA a neoddiali možný vojenský úder proti Bagdadu.
(spravodajca TASR Robert Sermek) dem