MOSKVA. Rusko zváži nové žiadosti Afganistanu o dodávky zbraní, uviedol v pondelok podľa agentúry RIA Novosti osobitný predstaviteľ ruského prezidenta pre Afganistan Zamir Kabulov, ktorý súčasne upozornil, že zaistiť bezpečnosť na východe Afganistanu je v prvom rade úloha pre USA.
Nechávajú to na Američanoch
Vysvetlil, že Afganistan sa už na Rusko obrátil s novými žiadosťami o dodávku zbraní, ktoré sa posudzujú.
Spresnil, že pokiaľ ide o dodávky zbraní, o ktoré Afganistan žiada v súvislosti so zhoršením vnútornej bezpečnostnej situácie, "všetko bude postupné, rozumné a premyslené".
Súčasne uviedol, že to, čo už Moskva urobila a robí v rámci zásobovania afganskej armády zbraňami, je "dostatočné". "Nech sa dodávkam (zbraní) venujú Američania. Oni tam majú svoje jednotky spolu s NATO," uviedol ruský diplomat, ktorý zdôraznil, že bezpečnostná situácie sa zhoršila najmä na východe Afganistanu.
Rovnaké metódy ako v Iraku a v Sýrii
RIA Novosti citovala z britského denníka Times, podľa ktorého ozbrojenci extrémistickej organizácie Islamský štát obsadili územie na východe Afganistanu v snahe vytvoriť tam novú provinciu svojho samozvaného kalifátu.
Ide o skupinu približne 1600 islamistov, ktorí prisahali vernosť Islamský štát a zmocnili sa štyroch okresov ležiacich južne od Džalálábádu.
Na tomto území uplatňujú rovnaké metódy prísneho výkladu moslimského zákonníka šaría ako islamisti v obsadených regiónoch Iraku a Sýrie. V obave o svoje životy z oblasti ušli tisíce ľudí.
Afganská armáda sa snaží zastaviť postup islamistov, pričom však zaznamenáva veľké straty na životoch - podľa Timesov v bojoch v rôznych častiach krajiny, kde sa vzmáha aj fundamentalistické hnutie Taliban, príde každý mesiac o okolo 500 mužov.

Medzi zoskupeniami panuje konkurencia
Taliban a Islamský štát sú považované za konkurenčné zoskupenia. Dôkazom toho je aj správa, ktorú v júni priniesli viaceré svetové médiá: Taliban podľa nich listom vyzval Islamský štát, aby sa nemiešal do jeho záležitostí v Afganistane.
Islamský štát je momentálne označovaný za jednu z najväčších hrozieb pre bezpečnosť vo svete.
Po tom, ako sa mu podarilo dobyť pomerne veľké územia Sýrie a Iraku, sa snaží rozšíriť svoj vplyv aj v severnej Afrike.