PARÍŽ. Vyjednávači Organizácie Spojených národov na konferencii o zmene klímy (COP21) v Paríži v sobotu (4.12.) schválili návrh nového textu, čo je krok smerom k uzavretiu novej globálnej dohody o zmene klímy.
Na budúci týždeň budú o tomto návrhu rokovať ministri životného prostredia a zahraničných vecí, oznámili tlačové agentúry Reuters a AP.
Upozornila, že návrh textu obsahuje naďalej stovky sporných bodov a vyjednávači ho schválili po celonočnom rokovaní tesne pred poludňajším vypršaním daného časového limitu.
Vôľa po dohode
"Tento text dokazuje vôľu všetkých dosiahnuť dohodu. Ešte nie sme na konci cesty. Ešte treba vyriešiť hlavné politické záležitosti," konštatovala francúzska vyjednávačka na COP21 Laurence Tubianová.
Podľa agentúry AP je návrh textu plný zátvoriek a návrhov možností, čo ukazuje, koľko toho treba doriešiť. Väčšina z nich sa týka toho, ako definovať záväzky krajín rozličného stupňa rozvoja v boji s klimatickou zemou.
Ministri budú mať na rokovanie o konečnej podobe návrhu týždeň, dodala AP.
Kto to zaplatí
Uviedla, že 184 krajín predložilo plány na zníženie či obmedzenie emisií skleníkových plynov, mnohé sú však podmienené finančnou podporou bohatých krajín. Jedným zo sporných bodov je, kto to zaplatí.
USA a ďalšie rozvinuté krajiny, ktoré sú tradične považované za tých, kto budú financovať opatrenia na obmedzenie dopadov zmeny klímy, žiadajú, aby sa k nim pripojili aj najrozvinutejšie z rozvíjajúcich sa krajín.
Niektorým členom bloku rozvíjajúcich sa krajín sa to nepáči a vyjadrili obavy, že sa bohaté krajiny pokúšajú vyhnúť svojej zodpovednosti pri riešení zmeny klímy, dodala AP.
Celá klimatická dohoda by mala byť právne záväzná, tvrdí Čína
PARÍŽ. Hlavný čínsky vyjednávač na klimatických rozhovoroch v Paríži Su Wej v sobotu (5.12.) uviedol, že dohoda, o ktorej prijatie sa snažia účastníci prebiehajúcej konferencie OSN, by mala byť právne záväzná v celom svojom rozsahu, nielen v určitých častiach.
Su novinárom povedal, že ak v závere parížskych rokovaní bude prijatý dohovor, potom "všetky ustanovenia, od preambuly po posledné odseky, budú právne záväzné", citovala ho tlačová agentúra AP.
Takýto postoj je v rozpore s pozíciou USA, podľa ktorých by mali byť právne záväzné niektoré časti dohody, nie však prísľuby znižovania emisií skleníkových plynov zo strany jednotlivých krajín. Záväzné ciele znižovania emisií by si pravdepodobne vyžadovali, aby americká vláda postúpila dohodu Kongresu s prevahou republikánov, ktorý by ju zrejme odmietol.
"Nemôžeme jednoducho určiť, že jedna veta alebo odsek alebo článok nie sú právne záväzné," povedal Su. "To je všeobecné pravidlo medzinárodných dohovorov. To je nepochybné," dodal.
Po tlačovej konferencii však čínsky predstaviteľ naznačil, že táto otázka bude naďalej predmetom rozhovorov. "Musíme o tom ďalej diskutovať... snažiť sa nájsť nejaké patričné riešenie," povedal Su.
tasr