BAGDAD. Iracký prezident Fuád Masúm v sobotu (5.12.) označil nasadenie niekoľkých stoviek tureckých vojakov v oblasti severoirackého mesta Mósul za "porušenie medzinárodných noriem a práva" a varoval, že to zvýši napätie v regióne.
V online vyhlásení Masúm vyzval Turecko na stiahnutie svojich síl a iracké ministerstvo zahraničných vecí, aby prijalo nevyhnutné opatrenia na zachovanie zvrchovanosti a nezávislosti krajiny.
Iracké ministerstvo zahraničných vecí si následne predvolalo tureckého veľvyslanca v Bagdade, aby mu tlmočilo protest proti nasadeniu tureckých vojakov pri Mósule a požiadavku na ich okamžité stiahnutie.
Ministerstvo vo vyhlásení uviedlo, že turecké sily vstúpili na iracké územie bez toho, aby o tom vedela ústredná vláda v Bagdade. Zdôraznilo súčasne, že Irak považuje takúto prítomnosť tureckých vojakov na svojom území za "nepriateľský čin".
Výcvik vojakov
Turecký bezpečnostný zdroj v piatok uviedol, že niekoľko stoviek tureckých vojakov bolo vyslaných, aby poskytli výcvik irackým vojakov v oblasti Mósulu, mesta s vyše jedným miliónom obyvateľov, ktoré militanti Islamského štátu obsadili v júli 2014. Mesto predstavuje hlavnú baštu tejto džihádistickej skupiny v Iraku.
Kurdský vojenský predstaviteľ umiestnený na frontovej línii Bašika, severne od Mósulu, agentúre Reuters potvrdil príchod ďalších tureckých vojenských inštruktorov, ktorých sprevádzala turecká ochranná sila. Odmietol však uviesť, koľko vojakov do tábora prišlo.
Tábor podľa agentúry Reuters využívajú bojovníci Hašíd Watani (v preklade Národná mobilizácia) - ide prevažne o bývalých sunnitských irackých policajtov a dobrovoľníkov z Mósulu.
Tureckí inštruktori
Tábor vytvoril bývalý guvernér Mósulu Atíl Nudžajfí, ktorý má blízko k Turecku. Už pred príchodom uvedených posíl tam pôsobila malá skupina tureckých inštruktorov.
"Naši vojaci už v Iraku sú. Odišiel tam prápor vojakov. V tej oblasti poskytujeme výcvik už dva až tri roky," povedal Reuters nemenovaný vysoký turecký predstaviteľ.
Vo Washingtone dvaja nemenovaní predstavitelia ministerstva obrany povedali, že USA vedia o vyslaní stoviek tureckých vojakov do severného Iraku. Nemá to však nič spoločného s činnosťou koalície pod vedením USA.