VARŠAVA, BRATISLAVA. V deň, keď poľský prezident oficiálne poveril Beatu Szydlovú zostavením novej vlády, jej strana Právo a spravodlivosť (PiS) už v parlamente menila zloženie komisií a vyšachovala z nich svojho malého koaličného partnera – ľudovcov. O deň neskôr po parížskych útokoch premiérka kritizuje európske kvóty na utečencov a odmieta ich prijatie.
Následne prišla náhla výmena šéfov štyroch tajných služieb a ústavná kríza, keď sa PiS snažila na ústavný súd dosadiť piatich nových sudcov, pričom ich na poslednú chvíľu vymenovala odchádzajúca vláda Občianskej platformy.
Opozícia označuje tieto kroky za snahu o puč a nastolenie totality. Vládna strana zase tvrdí, že chce súd aj tajné služby zbaviť vplyvu predchádzajúcej vlády. Analytici sú miernejší. Poľská vláda však viditeľne mení pozíciu krajiny vo vnútornej politike aj navonok.
Chcú stihnúť Vianoce
Ústavný súd včera rozhodol, že vymenovanie troch nových sudcov nie je v súlade s ústavou. Ide tak proti rozhodnutiu prezidenta Andrzeja Dudu, ktorý nominantov svojej strany okamžite schválil.
Podľa politológov však aj tak nová vláda už stihla spraviť prekvapivo vysoký počet zmien. „Strana si myslí, že jej mandát vládnuť je dosť silný, aby si mohla dovoliť takéto kroky,“ hovorí politológ Piotr Swacha z Varšavskej poľnohospodárskej univerzity. Podľa ďalšieho politológa ide o bežnú stratégiu.
„Premiérka chce všetky najkontroverznejšie rozhodnutia schváliť pred Vianocami s vedomím, že cez sviatky nebudú myslieť ľudia na politiku a po novom roku jej zámery zapadnú,“ tvrdí Piotr Bajda z Univerzity kardinála Stefana Wyszyńského vo Varšave.
Podľa Bajdu bola pritom kontroverzná aj zmena zákona o ústavnom súde, ktorú v lete spravila predchádzajúca vláda. Na zákone vtedy spolupracoval aj sudca z ústavného súdu.
„To je ako keby si zákony písal sám Štefan Harabin,“ prirovnáva situáciu k Slovensku.