BRUSEL. Ministri vnútra Európskej únie rokujú v piatok o návrhu Luxemburska ako súčasnej predsedníckej krajiny Únie, ktorý by v rámci opatrení na riešenie bezprecedentnej migračnej krízy umožnil až na dva roky zaviesť pohraničné kontroly na štátnych hraniciach členských krajín schengenskej zóny voľného pohybu.
Informoval o tom v piatok portál Euractive.com.
Nájsť postup čo robiť po vypršaní existujúcich kontrol
Uvedený návrh je podľa tohto zdroja jednou z možností, ktoré luxemburská vláda pripravila na piatkové rokovanie ministrov.
Hovorkyňa Luxemburska, ktoré rokovaniu predsedá, podľa vyjadrenia portálu zdôraznila, že návrhy "nikoho neohrozujú a ani sa nevyhrážajú, že by mal byť niekto (zo Schengenu) vylúčený".
Sú skôr prehľadom možných úprav postupov a návrhov, čo robiť, keď v marci vypršia existujúce kontroly, obnovené niektorými členskými krajinami už v septembri.
Podľa dokumentu, ktorý videla agentúra Reuters, luxemburský minister zahraničných vecí Jean Asselborn navrhol do rozpravy štyri témy.

Možné využitie článku 26
Navrhuje zlepšiť komunikáciu medzi členskými krajinami pred zavedením dočasných kontrol na vonkajších schengenských hraniciach, zabezpečiť vonkajšie hranice, zlepšiť kontroly, aby bolo možné nájsť nezaregistrovaných migrantov vnútri Schengenu, a predĺžiť kontroly na vnútorných hraniciach.
Kontroly, ktoré zaviedlo v septembri Nemecko a niekoľko ďalších krajín, sú obmedzené na šesť mesiacov.
Luxembursko navrhuje, že ak budú problémy s migrantmi pretrvávať, vlády by mohli využiť čl. 26 schengenských pravidiel a uplatniť až štyri šesťmesačné obdobia kontrol na vnútorných hraniciach, píše Euractive.com.
Krajiny strednej Európy chcú oddeliť, tvrdí Orbán
Niektoré krajiny Európskej únie - a najmä jej zakladatelia - sa snažia o to, aby krajiny strednej Európy, cez ktoré prišli do únie utečenci, od seba oddelili.
Povedal to v piatok v maďarskom verejnoprávnom rozhlase premiér Viktor Orbán, podľa ktorého je takýto krok pre Maďarsko neprijateľný, pretože práve Maďari boli tí, ktorí skutočne Schengen chránili.
"Z maďarského hľadiska je úplne neprijateľná akákoľvek iniciatíva, ktorá by chcela Maďarov vylúčiť z možnosti slobodného pohybu: veď my sme spomedzi členov schengenského priestoru boli jediní, ktorí sme Schengen - vonkajšie hranice pásma slobodného pohybu - skutočne strážili," vyhlásil predseda maďarskej vlády.
Pripomenul, že členské krajiny Vyšehradskej štvorky, v ktorej sú popri Maďarsku Česko, Poľsko a Slovensko, sa v Prahe vo štvrtok dohodli, že organizovane budú chrániť vlastnú slobodu pohybu a preto v rámci Európskej únie iniciujú širšie zoskupenie - s pracovným názvom Priatelia Schengenu.
Cieľom tejto iniciatívy by malo byť zdôraznenie spoločného záujmu na ochrane vonkajšej schengenskej hranice a na zachovaní schengenského priestoru.

Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu