Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom.
BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Slovensko neostáva v žalobe na Európsku úniu osamotené. Včera sa k nemu pridalo aj Maďarsko.
Po zasadnutí vlády premiér Viktor Orbán oznámil, že aj ono sa obráti na Európsky súdny dvor za schválené povinné prerozdeľovanie žiadateľov o azyl.
Inštinkt káže protestovať
„Prerozdeľovanie migrantov je vážnou hrozbou pre každú európsku krajinu a osobitne pre maďarský národ. Náš inštinkt nám prirodzene káže, aby sme protestovali,“ cituje Orbána Wall Street Journal. Slovensko sa na súd v Luxemburgu obrátilo v stredu.
Proti kvótam vystupovali aj ďalšie krajiny strednej Európy, no ostatné členské štáty ich v septembrovom hlasovaní ministrov vnútra prehlasovali. Podľa plánu si európske krajiny prerozdelia 160-tisíc žiadateľov o azyl, aj keď do Európy ich tento rok prišlo už viac ako osemstotisíc.
Orbánova vláda sa v minulých mesiacoch asi najviac spomedzi štátov Únie vyjadrovala proti utečencom. Maďarsko v lete postavilo na hranici so Srbskom plot, ktorým presunulo tok utečencov smerom na Chorvátsko a Slovinsko.
Maďarský premiér hovorí, že ide o konflikt rozličných kultúr, rozličných náboženstiev. Po teroristických útokoch v Paríži spred troch týždňov zas vyhlásil, že kvóty prinesú prerozdelenie teroristov po celej Európe.
„To, že sme boli schopní ochrániť sa sami, nestačí. Musíme sa postaviť hrozbe, ktorá ohrozuje náš širší domov, európsku politickú komunitu, kontinent aj kultúru,“ povedal vo štvrtok po zasadnutí vlády Orbán.
Rozdelená Európa
„Krajiny strednej Európy dospeli k spoločnej ochrane hraníc, Maďari pomáhajú strážiť hranice v Slovinsku a čoskoro pôjdu aj do Macedónska,“ povedal Orbán, podľa ktorého však týmto štáty V4 nespôsobujú radosť každému a dokonca sú terčmi útokov a vydierania krajín, ktoré zmýšľajú inak.
Kvóty sa týkajú 26 z 28 členských štátov Únie. Výnimku majú Veľká Británia a Dánsko. Plán rozdelil Úniu na dve skupiny, keďže najväčšími zástancami prerozdeľovania sú najbohatšie, najmä Nemecko. Tieto krajiny sú aj najčastejším cieľom utečencov prichádzajúcich prevažne zo Sýrie a Afganistanu.