PARÍŽ. Rodiny dvoch zo skupiny samovražedných atentátnikov, ktorí 13. novembra útočili na rôznych miestach Paríža, žiadajú vydanie ich tiel, aby ich mohli pochovať, informovala francúzska televízia RTL.
Od 13. novembra, keď došlo k sérii útokov v 10. a 11. parížskom obvode a na predmestí Saint-Denis, do 18. novembra, keď elitné jednotky podnikli útok na byt, v ktorom sa skrýval predpokladaný strojca útokov, bolo zabitých spolu desať podozrivých teroristov - deväť mužov a jedna žena. Niektoré rodiny medzičasom začali žiadať úrady o vydanie ich tiel na pochovanie.
Ide o príbuzných Bilala Hadfiho, ktorý bol jedným z troch členov komanda pri národnom štadióne Stade de France, kde na sebe odpálil výbušninu. Vydanie telesných pozostatkov žiada aj rodina Samyho Amimoura.
Problém ako pri Charlie Hebdo
Stanica RTL pritom upozorňuje, že vyvstal rovnaký problém ako v januári, keď sa diskutovalo o tom, čo robiť s telami trojice páchateľov útokov na redakciu satirického týždenníka Charlie Hebdo a obchod s kóšer tovarom.
Francúzsky zákon o pohrebníctve podobné prípady nijako nerieši. Zosnulí majú byť podľa pochovaní na cintoríne v mieste smrti, alebo v mieste trvalého bydliska, prípadne do rodinnej hrobky.
Mestá a obce nemajú právo odmietnuť niekoho pochovať, ale môžu namietať, že pochovanie problémovej osoby na miestnom cintoríne by mohlo predstavovať ohrozenie verejného poriadku. V takom prípade by sa so žiadosťou o stanovisko ešte mohla obrátiť na policajnú prefektúru, spresnil spravodajský portál 20minutes.
Náhrobný kameň bez nápisu
Problém s pochovaním páchateľa závažného trestného činu sa riešil vo Francúzsku prvýkrát v roku 2012 v prípade Mohameda Meraha, ktorý v sérii útokov v Toulouse a Montaubane zastrelil sedem ľudí, z toho tri židovské deti. Pochovaný je v moslimskej časti cintorína v Toulouse.
Trojicu páchateľov januárových útokov v Paríži pochovali na troch rôznych miestach: Amedy Coulibaly má hrob v Thiais v oblasti Val-de-Marne; Said Kouachi je pochovaný v Remeši, kde býval pred útokmi; a jeho brata Chérifa pochovali na parížskom predmestí Gennevilliers.
Na všetkých štyroch hroboch je jednoduchý náhrobný kameň bez nápisu, aby sa nestali "pútnickým miestom" ich obdivovateľov.
Kde pochovajú Abaaouda?
Pred nepríjemnú otázku budú čoskoro postavené aj belgické úrady: povoliť pohreb teroristom pôvodom z Belgicka, ktorí zahynuli v Paríži počas útokov z 13. novembra a neskôr pri zásahoch polície vo štvrti Saint-Denis? Úrady majú obavy, že ak povolia pohreb atentátnikom na domácej pôde, ich hroby sa môžu stať miestom uctievania pre radikálnych moslimov.
S úvahou na túto tému prišiel belgický denník La Libre Belgique, ktorý upozornil, že Belgicko bude musieť prijať rozhodnutie o tom, ako napríklad naložiť s telesnými pozostatkami organizátora parížskych útokov Abdelhamida Abaaouda v prípade, že marocké úrady odmietnu pohreb tohto teroristu na marockej pôde. Abaaoud by mohol byť pochovaný na cintoríne v bruselskej štvrti Schaerbeek.
Abdelhamid Abaaoud bol belgický občan pôvodom z Maroka. Počas pôsobenia v Sýrii po boku radikálnych skupín nosil džihádistické meno abú Umar Baldžíkí. O život prišiel 18. novembra počas prestrelky s policajtmi na parížskom predmestí Saint-Denis.
Podľa výpovede jedného zo svedkov Abaaoud plánoval ďalšie útoky v Paríži, ktoré mali spôsobiť škody v blízkosti židovských cieľov a narušiť dopravu a fungovanie škôl.
Belgičania opäť zatýkali
Belgické úrady zadržali ďalšie dve osoby podozrivé zo spoluúčasti na parížskych teroristických útokoch. Informovala o tom agentúra AP.
Jedného podozrivého, ktorý mal namierené do Maroka, zadržali príslušníci belgickej polície na bruselskom medzinárodnom letisku. Podľa nemenovaného belgického predstaviteľa sa táto osoba v minulosti už dvakrát pokúsila vycestovať do Sýrie.
Druhého podozrivého zatkla polícia tiež v nedeľu počas razie na bližšie nešpecifikovanom mieste. Ďalšie informácie o prípade zdroj agentúre AP neposkytol.
V súvislosti s útokmi v Paríži a pripravovanými útokmi v Belgicku zatkli doposiaľ belgické úrady osem ľudí.
tasr