Strelcov identifikovali ako manželov Syeda Farooka a Tashfeen Malikovú.
SAN BERNARDINO. Pri streľbe v domove sociálnych služieb v kalifornskom meste San Bernardino zahynulo v stredu 14 ľudí a približne 17 ďalších utrpelo zranenia.
Ozbrojený pár identifikovali ako manželov Sayeda Rizwana Farooka a Tashfeen Malikovú. Oboch páchateľov polícia zastrelila.
Strieľali na vianočnom večierku Šéf polície v San Bernardine Jarrod Burguan uviedol, že štátny zamestnanec Farook sa v dome sociálnych služieb Inland Regional Center zúčastnil na vianočnom večierku, z ktorého nahnevaný odišiel, ale neskôr sa naň vrátil a spustil paľbu na ostatných hostí.
Podľa Burguana boli Farook a Maliková jedinými strelcami, pričom motív ich činu zostáva zatiaľ nejasný.
Manželka Marcosa Aguileru bola v čase streľby v budove, keď útočníci začali strieľať vedľa jej kancelárie. "S kolegami sa zamkli vo svojej kancelárii. Videli telá na podlahe," povedal Aguilera miestnej stanici KABC. Jeho manželka videla tiež sanitky, ktoré odvážali zranených ľudí.
Viacero ľudí sa zamklo vo svojich kanceláriách a zúfalo čakalo na záchranu, citovala svedkov agentúra AP. Terry Petit dostal smsku od dcéry, ktorá v stredisku v čase incidentu pracovala. „Ľudia strieľajú. V kancelárii čakám na policajtov. Modlite sa za nás. Som zavretá v kancelárii."
Dobre vyzbrojení manželia utiekli zo zariadenia v športovom vozidle čiernej farby, polícia ich však štyri hodiny po incidente zastrelila na inom mieste vzdialenom niekoľko kilometrov od komplexu sociálnych služieb.
Šéf polície v San Bernardine Jarrod Burguan na tlačovej konferencii potvrdil, že pri prestrelke zomreli dvaja podozriví - muž a žena a zranenia utrpel jeden policajt.
Polícia tiež zadržala ďalšieho človeka, ktorý utekal z miesta prestrelky. Hovorca FBI David Bowdich však nevedel povedať, či bol zapojený do streľby v centre.
Žil americký sen Podozrivých identifikovali ako manželov 28-ročného Sayeda Rizwana Farooka a 27-ročnú Tashfeen Malikovú. Farookov švagor Farhan Khan bol týmto zistením šokovaný. "Nemám tušenie, prečo by to robil, prečo by spravil niečo takéto," povedal viditeľne otrasený Khan na tlačovej konferencii v islamskom centre v Anaheime.
Dvadsaťosemročný Farook podľa LA Times pracoval ako potravinový inšpektor v San Bernardine. Kolegovia ho opísali ako tichého a zdvorilého.
Farook odcestoval do Saudskej Arábie a vrátil sa s novou manželkou, ktorú stretol online. Pár mal polročné dieťa a zdalo sa, že "žije americký sen," povedal novinám jeho kolega Patrick Baccara. Ďalší kolegovia o Farookovi povedali, že bol oddaný moslim, ktorý len zriedka diskutoval v práci o náboženstve.
Švagor útočníka Farhan Khan na tlačovej konferencii. FOTO: TASR/AP
Motív je neznámy Motív konania manželov, ktorí mali byť na svoj zásah dobre pripravení, nie je nateraz známy. V komplexe Inland Regional Center zanechali tri výbušné zariadenia, ktoré zneškodnila polícia. Úrady nevedia tiež uviesť, či išlo o teroristický čin.
O mimoriadnej situácii bol informovaný aj prezident USA Barack Obama. Šéf Bieleho domu vo svojej prvej reakcii na tento incident vyzval na sprísnenie amerických zákonov o držbe zbraní.
Masová vražda v San Bernardine je najhorší prípad tohto druhu, od roku 2012, keď 20-ročný Adam Lanza zastrelil na základnej škole v meste Newton v americkom štáte Connecticut 26 ľudí.
Autor: vo