
Futbalisti do dvadsaťjeden rokov sa tešia po víťazstve nad Anglickom na majstrovstvách Európy z postupu na olympijské hry do Sydney v roku 2000. Z pôvodného kádra odišlo do zahraničia deväť hráčov. Miloš Krško, Gejza Pulen, Martin Petráš, Szillárd Németh, Peter Babnič, Peter Hlinka, Miroslav Barčík – už sa vrátil, Ľubomír Meszároš a Juraj Czinege. FOTO – ŠTARTFOTO
Koľko zarábajú futbalisti na Slovensku a koľko v Čechách? Je to neporovnateľné. Navyše na Slovensku sú ich platy tabu. Prečo nechcú hovoriť? V roku 2000 vybojovala slovenská futbalová reprezentácia Slovenska do dvadsaťjeden rokov na majstrovstvách Európy vynikajúce štvrté miesto a zároveň sa kvalifikovala na olympijské hry do Sydney. V tom čase ešte mladí futbalisti behali väčšinou po slovenských trávnikoch. Iba Lerant, Greško a Čontofalský s Kiselom hrávali v zahraničných kluboch.
Prechod z juniorského do seniorského reprezentačného mužstva pritom nie je samozrejmosťou a pravidelne sa na reprezentačných zrazoch objavuje iba Greško a Németh. Mnohí z našich ešte stále mladých futbalistov majú problémy vybojovať si miesto v základnej zostave zahraničného klubu. Konkurencia je nepomerne vyššia ako v domácom prostredí, ale nepomerne vyššie sú aj zárobky. Tie sú dôvodom na odchod do zahraničia v prvom rade. Zarobí ich klub, na svoje si vždy príde aj hráč a v neposlednom rade ide aj o výkonnostný rast futbalistu.
Najlukratívnejším prestupom tohto roku mal byť odchod mladého útočníka bratislavského Slovana Róberta Vitteka do anglického Birminghamu, v médiách sa objavila informácia, že jeho týždenný plat by sa mal pohybovať okolo desaťtisíc libier, čo je asi šesťstotisíc korún, a Slovan by zinkasoval asi stopäťdesiat miliónov. (rom)
Zárobok futbalistov v Čechách
Poradie hráčov podľa najvyšších mesačných príjmov v českých korunách:
1. Karel Poborský, Sparta Praha, 1 000 000.
2. Jiří Novotný, Sparta Praha, 830 000.
3. Pavel Horváth, Teplice, 750 000.
4. Lukáš Zelenka, Sparta Praha, 600 000.
5. – 6. Horst Siegl, Příbram, Pavel Verbíř, Teplice, 580 000.
7. Richard Dostálek, Slavia Praha, 580 000.
8. Josef Obajdin, Sparta Praha, 400 000
9. Jan Suchopárek, Slavia Praha, 400 000.
Zárobok futbalistov na Slovensku
Na Slovensku sú zárobky futbalistov tabu. Vo futbalových kluboch s nižším rozpočtom sa mesačné zárobky pohybujú od desať- do tridsaťtisíc korún. V kluboch ako Inter, Slovan alebo Žilina sú platy najvyššie. Základ sa pohybuje od pätnásťtisíc do štyridsaťtisíc korún, za každý vyhratý zápas hráč inkasuje ďalších desať- až dvadsaťtisíc korún, za remízu polovicu.