[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/8/57/5714288/5714288.jpeg?rev=2" author="Foto: SITA/AP" longread-pos="full"]Paul C. Dwyer je medzinárodne uznávaným odborníkom na informačnú bezpečnosť. Jeho poradenskú agentúru využívajú vlády po celom svete, v minulosti spolupracoval americkými aj britskými tajnými službami. Do Bratislavy prišiel v rámci konferencie Judgment Day. FOTO SME - Jozef Jakubčo [/content]
Ľudia sa po Snowdenovi viac zaujímajú o to, aby ich na internete nesledovali, hovorí expert na kyberbezpečnosť PAUL C. DWYER.
ROZHOVOR: Matúš Krčmárik
Ako zmenili svet úniky Edwarda Snowdena?
„Ľudia sa viac sústreďujú na fakt, ako ich môžu sledovať. Firmy to už vedeli, no obyčajní ľudia celkom nie. Čoraz viac ľudí využíva temný internet, ktorý funguje mimo vyhľadávačov, alebo tor, nesledovateľný prehliadač. Čoraz populárnejšie sú aplikácie, cez ktoré môžu komunikovať šifrovane. Mnohí na to ani nemajú skutočný dôvod, skrátka len nechcú, aby ich sledovali.“
Ako sa zmenila práca tajných služieb?
„V minulosti nejaký čas trvalo vyhľadávanie informácií, overiť ich a zhodnotiť. Teraz je toľko informácií, že už nejde len o hľadanie ihly v kope sena, je to ešte ťažšie. Tajné služby majú teraz veľmi ťažkú situáciu. Už nejde o odhalenie útokov ako z 11. septembra, tie potrebujú niekoľko rokov plánovania. Teraz hovoríme o osamelých útočníkoch. Pre bezpečnostné zložky je veľmi ťažké rozlíšiť, čo je dôležité a čo nie.“
Mnoho ľudí si myslí, že ak zadajú do vyhľadávača napríklad slovné spojenie ako vyrobiť bombu, CIA ich má okamžite na zozname. Je to tak?
„Nie je to také priamočiare. Tajné služby hľadajú isté spoločné znaky, ktoré majú prípadní útočníci, spájajú ich napríklad s údajmi zo sociálnych sietí. V minulosti sme robili test, keď som poslal dva e-maily. Jeden bol o dovolenkách, druhý o vražde Billa Clintona. Ten o dovolenkách, aj keď mal veľké prílohy, prišiel skôr. Prečo? Pretože prvý e-mail prešiel britskou tajnou službou, ktorá analyzovala, či sa niekto snaží zavraždiť Billa Clintona. Toto bolo vždy, len teraz je to ešte prepracovanejšie, lebo je čoraz viac dát. Takže ak si budete vyhľadávať spôsob výroby bomby, nebudú vám hneď klopať na dvere, ale ak sa aj v iných oblastiach správate podobne ako teroristi, je možné, že vás niekto začne analyzovať.“
Ak by som to isté zadal cez tor?