Paríž 16. júla (TASR) - Niečo také Francúzsko na štátny sviatok, Deň dobytia Bastily, ktorí krajina oslavuje 14. júla, nezažilo - na prejav prezidenta Jacqua Chiraca o niekoľko hodín reagovali niekoľkí ministri vlády Lionela Jospina. Bod za bodom rozobrali a odmietli Chiracovu kritiku Jospinovej vlády, komentuje v dnešnom čísle denník Le Figaro.
Ministerka spravodlivosti Marylise Lebranchuová porušila nepísané pravidlo francúzskej kohabitácie - politického spolužitia prezidenta a vlády, pochádzajúcich z rôznych politických smerovaní - a ešte v sobotu zvolala tlačovú konferenciu. Vyjadrila na nej ľútosť, že prezident "sa dovoláva starých metód smerujúcich k dávaniu inštrukcií súdom".
Minister vnútra Daniel Vaillant, minister hospodárstva, financií a priemyslu Laurent Fabius a ministerka práce a sociálnych vecí Elisabeth Guigouová konštatovali, že Chirac v prejave spustil "operáciu polemika". To je len začiatok, lebo predseda vlády Jospin chce v najbližších dňoch odpovedať sám s použitím argumentov "iného kalibru", komentuje denník.
Vzhľadom na prudkosť a rozsah Chiracovej kritiky na adresu činnosti Jospinovej vlády si premiér nemohol dovoliť dlho čakať, aj napriek tomu, že francúzske zvyky vyžadujú, aby 14. júl patril prezidentovi a aby nik nereagoval na jeho prejav.
Týmto porušením dobrých spôsobov dal premiér podnet na začatie predvolebnej kampane - v roku 2002 sa v krajine konajú prezidentské a parlamentné voľby. Len preto, aby jav kohabitácie prežil, sa premiér rozhodol, že nebude v sobotu sám odpovedať na Chiracovu kritiku, ale prenechal to na svojich ministrov. Sám sa k spoluobčanom obráti s prejavom v najbližších dňoch, podotýka denník. Musí si však nájsť na to formu, lebo priveľmi politicky ladený premiérov prejav môže mať opačný dopad, letná sezóna sa začala už aj vo Francúzsku.
Horúčkovitosť, akou odpovedali ministri Jospinovej vlády na Chiracov prejav, ukazuje, že francúzsky prezident zacielil a zasiahol správne miesto. Chirac odhalil v premiérovi kandidáta na prezidentský úrad a zároveň poukázal na jeho slabé miesto. Už niekoľko mesiacov prvý tajomník Socialistickej strany (PS) Francois Hollande upozorňoval Jospina, že sa nemôže spoliehať len na premiérsku bilanciu, ale musí pracovať aj na budúcom programe.
Budúci kandidát ľavice na úrad prezidenta L. Jospin doteraz nechcel, alebo nevedel zapracovať na zmene hlavnej orientácie - od premiérskych povinností k programu kandidáta na úrad prezidenta krajiny. Keďže Jospin stále pracuje hlavne na "bežných" premiérskych povinnostiach, je nútený využívať vládu ako predvolebný tím. Hrozí mu tým, že utrpí straty na oboch frontoch - ako predseda vlády aj ako kandidát na funkciu prezidenta, uzatvára Le Figaro.
Témy, ktoré si Chirac vybral z činnosti vlády a kritizoval ich, sú maximálne zaujímavé pre verejnosť - išlo o otázku nedostatočnej bezpečnosti v krajine, o kúpnu silu, dôchodky, nezamestnanosť, daňovú oblasť a zadlženosť Francúzska.