Svetoví lídri sú optimistickí.
PARÍŽ, BRATISLAVA. Cez víkend sa tisícky demonštrantov stretnú v Manille, Melbourne, Tokiu či v Londýne. Nie však v Paríži, kde sa v pondelok začína kľúčový klimatický summit COP21. Demonštrácie pred jeho začiatkom nepovolili po útokoch z 13. novembra, samotný priebeh bude strážiť jedenásťtisíc policajtov.
Napriek trvajúcemu výnimočnému stavu majú účastníci od parížskeho summitu veľké očakávania.
Cieľ je jasný – znížiť produkciu emisií a obmedziť globálne otepľovanie na menej než dva stupne nad úrovňou z predindustriálneho obdobia. Predchádzajúci veľký summit v Kodani v roku 2009 však ukázal, že nájsť vôľu medzi delegáciami z dvesto krajín môže byť problematické.
Klimatológ: Priznajme si, že emisie nechceme znižovaťČítajte
Nechcú fiasko
Doterajšie opatrenia nárast emisií nezastavili. „Pri súčasných podmienkach sme na ceste k svetu teplejšiemu o päť stupňov,“ hovorí pre Deutsche Welle Anders Levermann z postupimského Inštitútu pre výskum klímy. „Znamenalo by to celosvetové zmiznutie horských ľadovcov, arktického ľadu aj koralových útesov, od ktorých závisí živobytie 600 miliónov ľudí,“ hovorí.
Na summite na parížskom predmestí Le Bourget očakávajú vyše 40-tisíc účastníkov vrátane 150 hláv štátov. Za Slovensko príde na pondelkové otvorenie premiér Robert Fico, rokovať budú aj zástupcovia ministerstva životného prostredia. Lídri sú teraz optimistickejší a spolupracovať chcú aj krajiny, ktoré doteraz tvrdšie opatrenia odmietali.