SME

Americký denník píše o slovenskej stope teroristických útokov

Strelci nezískali zbrane priamo zo Slovenska, ale od sprostredkovateľa v Belgicku, cituje francúzskeho policajta The Wall Street Journal.

Teroristi útočili v Paríži zrejme zbraňami s pôvodom zo Slovenska.Teroristi útočili v Paríži zrejme zbraňami s pôvodom zo Slovenska. (Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA. Predajňa z Partizánskeho sa dnes dostala na internetovú stránku amerického denníka The Wall Street Journal - ako pravdepodobný zdroj zbraní, použitých pri najmenej dvoch teroristických útokoch vo Francúzsku. Slovenskí predstavitelia správy o použití zbraní zo Slovenska pri teroristických útokoch už skôr popreli.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Automatická puška AK-47 použitá pri zmarenom útoku v rýchlovlaku Thalys pochádzala od toho istého dodávateľa ako zbrane použité v januári (pri útokoch v Paríži)," citoval denník nemenovaného francúzskeho policajta oboznámeného s prípadom. "Strelci nezískali zbrane priamo zo Slovenska, ale od sprostredkovateľa v Belgicku," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Znehodnotené si opravili Podľa denníka džihádisti vďaka medzerám v zákonoch získali zbrane, ktoré sa ako znehodnotené predávajú v obchode na Slovensku. Avšak odborníci dokážu tieto zbrane opäť uviesť do funkčného stavu.

A tak legálne zakúpené a úradne znehodnotené zbrane boli zrejme prevezené do Belgicka, kde boli opravené. Džihádisti ich potom použili pri januárových útokoch v Paríži, kde sa ich terčom stala redakcie satirického časopisu Charlie Hebdo a židovská samoobsluha, a potom pri augustovom útoku v rýchlovlaku Thalys vo Francúzsku, ktorý však zmarili cestujúci, píše The Wall Street Journal.

"Predávame zbrane mnohým ľuďom a niektorí z nich sú cudzinci. Ale je to legálne," povedal denníku dvadsaťštyriročný syn majiteľa predajne.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenské zákony o zaobchádzaní so znehodnotenými zbraňami boli podľa denníka dlho benevolentnejšie, ako inde v Európe. Až donedávna si ich mohol voľne kúpiť ktokoľvek starší ako 18 rokov. Zbrane pritom boli znehodnotené takým spôsobom, že bolo pomerne ľahké ich opraviť.

Na uliciach piatich štátov Pol roka po januárových parížskych útokoch slovenská vláda zákon sprísnila, takže podľa expertov je ťažšie, nie však nemožné takto znehodnotené zbrane opäť uviesť do funkčného stavu, poznamenal denník.

S odvolaním sa na bezpečnostných expertov noviny píšu, že znehodnotené zbrane zo Slovenska skončili na uliciach najmenej piatich štátov a že Nemci monitorovali slovenskú predajňu v súvislosti s prípadom nemeckého občana, odsúdeného za nelegálne držanie a úpravy znehodnotených zbraní z tohto obchodu.

SkryťVypnúť reklamu

Aj v Česku boli nedávno odsúdení dvaja Francúzi za nelegálny prevoz znehodnotených zbraní zo Slovenska, kde si ich však zaobstarali ešte v apríli.

How a shop in Slovakia may have helped jihadists to build weapons arsenals in Europe https://t.co/8ZtO8uPDBH @WSJ pic.twitter.com/5b9gqj9455

— Georgi Kantchev (@georgikantchev) November 27, 2015 Kaliňák chváli nový zákon Slovenský minister vnútra Robert Kaliňák pred desiatimi dňami tvrdil, že po sprísnení slovenského zákona vývoz zmieňovaných zbraní opadol. Podľa Kaliňáka sa nepotvrdili skoršie informácie, že zbrane teroristov pri januárových útokoch vo Francúzsku pochádzali zo Slovenska.

Slovensko bolo tiež požiadané o pomoc pri identifikácií zbraní, ktoré tento mesiac použili atentátnici vo francúzskej metropole. Podľa premiéra Roberta Fica ale nie sú žiadne náznaky, že zbrane boli zo Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

Prečítajte si tiež:

Prehľadávanie áut, vypínanie webov. 10 zmien, ktoré schválila vláda

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 110
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 858
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 968
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 380
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 905
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 588
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 220
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 861
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Išlo o plytké zemetrasenie.


TASR
Minister zahraničných vecí Abbás Arákčí.

Čína bola zmluvnou stranou jadrovej dohody z roku 2015, ktorá obmedzila jadrový program Teheránu.


SITA
Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

Najväčším ohrozením pre Poľsko by bol rozpad jednoty Západu.


TASR 2
Ilustračné foto

Pakistanský premiér odsúdil útok a prisľúbil, že vakcinácie budú naďalej pokračovať.


TASR 2

Sportnet

Útočník Komety Brno Kristián Pospíšil.

Slovák cíti krivdu po faule od Lukáša Sedláka z Pardubíc.


Dominik Hašek.

Vyhrážky ruského exprezidenta a expremiéra smerom k Haškovi odsúdil aj premiér Fiala.


TASR
Peter Frühauf.

Spolupráca fungovala skvelo po celé dva roky, povedal hlavný tréner.


TASR
Kaspars Daugavinš v drese Lotyšska na MS v hokeji 2024.

Skúsený útočník zvažuje, či by Lotyšsko nemalo olympijský turnaj bojkotovať v prípade účasti Ruska.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu