BERLÍN.Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová označila plánované nasadenie príslušníkov Bundeswehru v boji proti džihádistom z tzv. Islamského štátu (IS) ako nutné rozhodnutie v boji proti terorizmu.Merkelová v Paríži: Voči Islamskému štátu treba bojovať vojensky
Ďalšiemu posilneniu islamistov sa podľa jej slov nie je možné prizerať, citovala ju agentúra DPA.
Merkelová sa v tomto duchu vyjadrila na mimoriadnom rokovaní parlamentnej frakcie vládnucich strán únie CDU/CSU v Berlíne, uviedli účastníci zasadania.
Podľa jej slov je v záujme riešenia krízy v Sýrii nutná rozumná vyváženosť medzi vojenským postupom a politickým procesom.
Bundeswehr by sa do boja proti Islamskému štátu mal zapojiť prostredníctvom prieskumných lietadiel typu Tornado.
Okrem nasadenia lietadiel vyšle Nemecko na podporu boja proti militantom aj fregatu, ktorá bude zrejme sprevádzať francúzsku lietadlovú loď Charles de Gaulle, a najmenej jedno tankovacie lietadlo. Navyše poskytne svoje kapacity pre satelitný monitoring regiónu.
Fakty
Tornado
Tornado je dvojmiestne bojové lietadlo s meniteľnou geometriou krídel.
V súčasnosti nemecké letectvo disponuje 85 lietadlami tohto typu.
Túto informáciu získala z vládnych zdrojov agentúra DPA po rokovaniach kancelárky Merkelovej a šéfov príslušných rezortov.
O chystanom pláne Nemecka proti radikálom z IS informoval už skôr odborník na obranu vládnucej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Henning Otte.
"Nemecko sa stane aktívnejším prispievateľom (v spojeneckej koalícii), než bolo doteraz," citovala agentúra Reuters Otteho.
"Nielenže posilníme našu výcvikovú misiu v severnom Iraku, ale prispejeme tiež, okrem iného, s prieskumnými lietadlami Tornado do boja s terorom IS," uviedol Otte.
Nemecko tiež na severe Iraku cvičí členov kurdských milícií – pešmergov a dodáva im aj zbrane.
Rozhodnutie musí ešte schváliť parlament. Agentúra DPA už dopoludnia informovala, že poslanci strán vládnej koalície kresťanských a sociálnych demokratov sa zídu okolo 17:00 SEČ na mimoriadnom zasadnutí, na ktorom sa bude diskutovať o "podpore Francúzska v boji proti terorizmu".
Francúzsko v stredu prostredníctvom prezidenta Francoisa Hollanda vyzvalo Nemecko, aby sa vo väčšej miere zapojilo do boja proti IS v Sýrii a Iraku. Stalo sa tak na jeho pracovnom stretnutí s Merkelovou v Elyzejskom paláci v Paríži.
Zapojením do leteckých útokov by sa Nemecko ešte len tretíkrát vo svojich povojnových dejinách podieľalo na aktívnom boji proti nepriateľovi. V Kosove nemecké Tornada bombardovali srbské zariadenia protileteckej obrany. V Afganistane sa potom nemecká armáda podieľala na pozemných operáciách proti Talibanu.
Džihádistov bombarduje osem západných krajín
Do koalície vedenej USA, ktorá podniká nálety proti pozíciám Islamského štátu v Iraku a Sýrii, sa podľa dostupných údajov zapojilo osem západných krajín (USA, Británia, Austrália, Belgicko, Kanada, Dánsko, Francúzsko a Holandsko) a tiež Jordánsko, Maroko, Bahrajn, Katar, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty; s koalíciou spolupracuje aj Turecko. Do náletov v Sýrii sa na "vlastnú päsť" zapojilo aj Rusko. V reakcii na parížske atentáty sa bojov proti IS vojensky zúčastní aj Nemecko, ktoré vraj vyšle prieskumné lietadlá Tornado.
Letecké údery proti pozíciám IS začali Spojené štáty 8. augusta 2014. Najprv sa obmedzovali len na západ a sever Iraku, od 23. septembra 2014 Američania v spolupráci s niekoľkými arabskými krajinami rozšírili bombardovanie pozícií IS aj do Sýrie.
Ako druhá krajiny po USA sa do útokov v Iraku zapojilo Francúzsko, prvé nálety podnikli francúzske lietadlá 19. septembra 2014. Do útokov nad Sýriou Francúzsko vyslalo svoje lietadlá tento rok 27. septembra. Útoky zintenzívnilo po teroristických útokoch v Paríži.
K leteckým útokom sa pridali aj ďalšie západné krajiny. Lietadlá vyslali Austrália, Belgicko, Kanada, Dánsko, Holandsko a Británia. Len niektoré z krajín sa ale pridali aj k útokom v Sýrii: okrem Američanov tam od apríla pôsobia Kanaďania, nálety podniklo tento rok v júli aj britské Kráľovské letectvo, čo však vyvolalo nesúhlas v londýnskom parlamente, ktorý súhlasil s použitím sily len v Iraku, a Austrália. Kanada ale stíhačky z Iraku aj Sýrie stiahne, v predvolebnej kampani to sľúbil nový premiér Justin Trudeau.
Tento rok v júli sa do náletov nad Sýriou zapojilo aj Turecko. Situácia sa zmenila po teroristickom útoku v tureckom pohraničnom meste Suruç. Turecké lietadlá však okrem pozícií IS útočia aj na kurdské jednotky (v Sýrii aj v Iraku).
Tento rok 30. septembra zahájilo letecké údery v Sýrii Rusko, ktoré podporuje sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Rusko ale nie je súčasťou západnej koalície. Nálety v Sýrii Moskva zintenzívnila po tom, ako pripustila, že októbrový pád ruského lietadla nad Sinajom spôsobil výbuch bomby narafičenej podľa všetkého islamskými teroristami. Do tej doby Rusi podľa analytikov mierili najmä na povstalecké skupiny bojujúce proti Asadovi, teraz však podľa Putina podporujú svojimi údermi aj sýrsku opozíciu v jej boji proti islamistom.
čtk