TUNIS, BRATISLAVA. Pri útoku na vojenský autobus prevážajúci prezidentskú ochranku zahynulo v centre tuniskej metropoly najmenej dvanásť ľudí. Ďalších sedemnásť utrpelo zranenia, informovali zahraničné agentúry s odvolaním sa na miestne zdroje.
Príčina explózie zatiaľ nie je známa. Agentúra Reuters však s odvolaním sa na zdroje z prostredia prezidentskej kancelárie uviedla, že výbuch spôsobila osoba, ktorá odpálila výbušniny vo vnútri vozidla.
Výbuch nastal vo chvíli, keď ochranka nastupovala do autobusu, ktorý ich mal odviesť na akciu na predmestí.
Autobus vybuchol na rušnej triede Muhammada V., jednej z hlavných ulíc v centre Tunisu. Na miesto dorazili už aj tuniský premiér s ministrom vnútra. Tunisko vyhlásilo mimoriadny stav, ktorý bude platiť až do stredajšieho rána.
#Tunisia: Avenue MohamedV blocked after a blast of presidential guard bus killing 11. pic.twitter.com/t3Y1dVE1lr
— safa said (@safa_said) 24. Listopad 2015 Dva útoky v Tunisku Tunisko tento rok zažilo dva veľké teroristické útoky, ktorých terčom boli najmä turisti.
V marci zabili v Tunise teroristi z Islamského štátu 24 ľudí, v júni v turistickom rezorte Súsa až 37. V oboch prípadoch tvorili väčšinu obetí turisti.
Útoky na turistický priemysel sú pritom pre Tunisko veľmi citlivé.
V roku 2014 navštívilo krajinu 6,1 milióna turistov, ktorí zamestnávajú 473-tisíc ľudí (14 percent celkovej zamestnanosti).
Prečítajte si tiež:
Islamisti útočili na troch kontinentoch
Prirodzeným terčom útoku „Za Islamský štát bojuje mnoho tuniských bojovníkov, krajina je zároveň prirodzeným terčom útoku pre túto skupinu,“ povedal v júni pre Daily Telegraph Madžíd Naváz z think-tanku Quilliam, ktorý sa zaoberá skúmaním radikálov.
Pre islamistov je jednoduché vrátiť sa z Iraku či zo Sýrie domov a vykonať útok. Takýchto ľudí môžu byť tisíce. Situáciu v Tunisku navyše destabilizuje aj susedná Líbya, ktorú si rozdelili rôzne militantné skupiny.