PARÍŽ. Predseda Francúzskej rady pre moslimské vyznanie (CFCM) Anouar Kbibech v utorok oznámil, že imámovia vo Francúzsku budú musieť prejsť procesom akejsi habilitácie.
Len za tohto predpokladu budú môcť hlásať "tolerantný a otvorený islam," uviedol Kbibech po utorňajšom rokovaní na ministerstve vnútra v Paríži.
Povolenie riadiť Osvedčenie o spôsobilosti zastávať úrad imáma bude vydávať CFCM. Predchádzať tomu bude overenie znalostí kandidáta z teológie, francúzskych reálií, histórie, ale aj akceptovanie hodnôt Francúzskej republiky a podpísanie charty imámov, na ktorej sa ešte pracuje.
Ako informovala televízia BFMTV vo svojom spravodajstve, zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by proces habilitácie bol pre budúcich imámov povinný.
Kbibech spresnil, že pôjde o "akési povolenie riadiť" s možnosťou odobratia osvedčenia.
Šéf CFCM okrem toho potvrdil, že v dohľadnom čase vznikne náboženská rada. Jej hlavnou úlohou bude vytvoriť príručku, na základe ktorej bude možné z teologického hľadiska vyvrátiť argumenty tradične používané teroristami a islamistami pri nábore mladých ľudí.
Francúzsky minister vnútra Bernard Cazeneuve na stretnutí zdôraznil odhodlanie vlády izolovať imámov schopných škodiť.
Kbibech Cazeneuva ubezpečil, že CFCM je pripravená prevziať zodpovednosť za monitorovanie teologického pôsobenia imámov a zopakoval, že CFCM odsudzuje "skupinky", ktoré sú za parížskymi atentátmi.
Označil ich za "gangrénu našej spoločnosti" a vyhlásil, že "nikdy nebudú mať podporu moslimov Francúzska".
CFCM: montée de l'islamophobie depuis les attentats https://t.co/NZjs7e2kYh pic.twitter.com/0ogHxwsDWi
— BFMTV (@BFMTV) 24. Listopad 2015 Radikálne mešity Mešity v západnej Európe sú považované za jedno z miest, kde veľmi často dochádza k zradikalizovaniu radových moslimov.
Často ide o mladých ľudí, ktorí majú problém identifikovať sa s pôvodnou vlasťou svojich rodičov, ale vzhľadom na ich pôvod ich úplne neprijíma ani krajina, kde prežili celý svoj doterajší život.
Rovnako "nezaradení" do francúzskej spoločnosti sú však aj samotní imámovia.
Podľa odhadov z približne 2500 mešít, ktoré pôsobia vo Francúzsku, ich je radikálnych necelých sto.
Väčším problémom je však nedostatok kompetentných imámov v bežných mešitách, ktorí zanedbávajú vzdelávanie mladých ľudí a prácu s nimi, takže sa stanú ľahkou korisťou radikálov učiacich mimo mešít alebo cez internet.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu