ŽENEVA. Približne tisíc utečencov a migrantov uviazlo pri hlavnom hraničnom priechode z Grécka do Macedónska, pretože úrady odmietajú vpúšťať občanov niektorých krajín, čím porušujú medzinárodné právo.
Uviedla to v utorok Organizácia Spojených národov (OSN).
Prečítajte si tiež:
Utečenci uviazli na Balkáne
Sýrčania, Afganci a Iračania "V Európe vzniká nová humanitárna situácia, ktorú treba naliehavo riešiť," uviedol na tlačovej konferencii v Ženeve Adrian Edwards z Úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).
"Nové obmedzenia sa týkajú väčšinou ľudí, vytipovaných na základe ich štátnej príslušnosti, ku ktorej sa sami prihlásili," dodal Edwards.
Hranice medzi Gréckom a Macedónskom, ako aj medzi Macedónskom a Srbskom môžu prekračovať iba občania Sýrie, Afganistanu a Iraku.
Urgent attention needed as new humanitarian situation develops at European borders https://t.co/6Wec9FdmQI pic.twitter.com/DzTAflV3aE
— UN Refugee Agency (@Refugees) 24. Listopad 2015 Na azyl majú právo všetci Občanov iných krajín zastavujú, čo už vyústilo do protestov približne 200 ľudí, prevažne Iráncov, Bangladéšanov a Pakistancov. Niektorí dokonca začali protestnú hladovku, informoval Edwards.
"Všetci ľudia bez ohľadu na svoju štátnu príslušnosť majú právo uchádzať sa o azyl a majú právo, aby sa úrady ich konkrétnym prípadom zaoberali. Ľuďom postihnutým takýmito rozhodnutiami na hraničných priechodoch treba poskytovať správne informácie a takisto musia mať prístup k správnemu poradenstvu," upozornil predstaviteľ UNHCR.
UNHCR podľa Edwardsa nemá informácie, že by nové obmedzenia priamo súviseli s parížskymi útokmi spred desiatich dní, pri ktorých zomrelo 130 ľudí a ku ktorým sa prihlásili militanti z extrémistickej organizácie Islamský štát (IS).
"Okolnosti sa pre ľudí, snažiacich sa o azyl, výrazne zhoršili a to je znepokojujúce," povedal Edwards.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu